Çapraz bağ yaralanmaları!

Çapraz bağ yaralanmaları!

Diz ekleminin öne ve arkaya çıkmasını engelleyen çapraz bağlar, ciddi travmalar sonrası hasar görebilmektedir.

    Çapraz bağ yaralanması rekonstrükte edilmiş hastalarda diz kireçlenmesi, tamir edilmemiş olgulara göre geç oluşmaktadır. Çapraz bağların olmaması diz ekleminde ani dönmelere ve güvensizliğe yol açarak, yeni kıkırdak ve menisküs yaralanmalarına yol açmaktadır.

    Günümüzde çapraz bağların dikilmesinden ziyade çapraz bağa dönüşen tendonlar bağın olduğu yere yerleştirilmektedir. Bu tendonlar birkaç ay sonra bağa dönüşmektedir.

    Çapraz bağ ameliyatları günümüzde artroskopik olarak yapılmaktadır. Ameliyatı takiben hastalar hastanede 2 gün yatmakta ve ameliyatın ertesi gün, herhangi bir dizliğe de gerek kalmaksızın yürüyebilmekte ve kısa sürede normal yürüyebilir duruma gelmektedirler. Ön Çapraz bağ onarımı yapılan hastalar iyi bir rehabilitasyon ile 8 ay civarında spora da dönebilmektedirler.

Kemik avulsiyon ile olan çapraz bağ yaralanmarı primer onarılabilir.

Trafik kazası sonrası kemik avulsiyon olmuş arak çapraz bağın akut onarımı

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Mustafa Ürgüden,1966 yılında Antalya'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimimi Antalya' da tamamlamasının ardından 1983 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı ve 1989 yılında mezun olarak unvanını aldı. Zorunlu hizmetinin ardından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde ihtisasını sürdürdü ve total diz artroplastisi alanındaki tezini tamamlayarak uzman unvanını aldı, ardından da öğretim üyesi olmak üzere çalışmaya başladı. Prof. Dr. Mustafa Ürgüden, 2004 yılında doçent, 2010 yılında ise profesör oldu. Yedi yıl süre ile travma alanında yoğun bir çalışma dönemi geçirdi. Mesleki ilgi alanları arasında Replasman cerrahisi (eklem protezleri), ayak ve ayak bileği cerrahisi, artroskopik cerrahi, spor yaralanmaları ve kalça cerrahisi yer almaktadır. Antalya’ da her yıl düzenlen Kalça Artroskopisi kursunun sekreteri ve Ayak B ...

Etiketler
Çapraz bağ yaralanması
Prof. Dr. Mustafa Ürgüden
Prof. Dr. Mustafa Ürgüden
Antalya - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube