Yapışık parmak sendromu (sindaktili)

Yapışık parmak sendromu (sindaktili)

En Sık görülen doğumsal anomalilerden bir tanesi de Sindaktili yani yapışık parmak sendromudur. Olguların %50'sinde her iki elde birden görülür. Parmaklar arası boydan boya tam olarak yapışık olabileceği gibi sadece bir kısmı da yapışık olabilir. Yapışıklık tırnaktan başlayıp sadece deri ve yumuşak dokuları ilgilendirdiği bir cilt perdesi şeklinde olabilir veya parmak kemiklerinin yapışık olduğu, arada kemik köprüler olan, parmak eğriliklerinin de olaya katıldığı kompleks formlar şeklinde de olabilir. En sık orta ve yüzük parmaklar arasında daha sonra yüzük ve küçük parmaklar arasında görülür.

Yapışık parmak anomalisi kozmetik olarak rahatsızlık vermesinden başka parmakların fonksiyonunu bozabilir veya çocuk büyüdükçe parmaklarda eğrilikler, deformasyonlar yaratabilir. Tedavisi genellikle cerrahidir ve zamanlaması çok önemlidir. Elini tanıması ve algılamasıyla birlikte oyuncakları eline alıp oynamaya başladığında normal parmak sayısına ulaşması isteniyorsa ilk 1-2 yıl içerisinde bu yapışıklıkları açmış olmak gerekir. 

Eğer problemlerin bir an önce tamamlanıp, beynin yeni duruma adapte olması isteniyorsa, beyin gelişimi tamamlanmadan ilk 3 yıl içinde ameliyatı planlama gerekmektedir. Tedavi süresinde çocuğun aktif katılımı gerekli ise, çocuğun kooperasyonu önemli olduğu için ameliyat geciktirilip 4-5 yaşından sonra da planlanabilir. Eğer ikiden fazla parmak arasında yapışıklık varsa tüm parmakların ayrılması için birden fazla ameliyat gerekebilir ve tüm operasyonların çocuğun okula başlama çağından önce bitmiş olması gerekmektedir.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Eftal Güdemez Ortopedi ve Travmatoloji , El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

Yazar toplam 21 makale yazdı.

Etiketler
Doğuştan el bozukluğu
Prof. Dr. Eftal Güdemez
Prof. Dr. Eftal Güdemez
İstanbul - Ortopedi ve Travmatoloji
x
Facebook Twitter Instagram Youtube