Mesajlaşırken ellerimiz nasıl zarar görür?
Mesajlaşırken ellerimiz nasıl zarar görür?

Günümüzün vazgeçilmezi cep telefonları ve tabletler... Peki her gün kullandığımız, defalarca mesajlaştığımız bu aletler ellerimize ne kadar zarar veriyor? Fazla mesajlaşmak ve mesaj yazarken uygunsuz el ve bilek pozisyonu ellerimizde çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor. Bunların en başında da De Quervain Tenosinoviti dediğimiz başparmak ve başparmak kökünü ilgilendiren rahatsızlık geliyor.

De Quervain Tenosinovitinin en belirgin özelliği, başparmaktan bileğe doğru yayılan ağrı, şişlik ve başparmakta güçsüzlüktür. Günlük hayatımızın kaçınılmazı olan, sık ve sürekli tekrar gerektiren hareketleri mümkün olduğunca kontrollü yapmak, ağır kaldırmamak, zorlayıcı hareketlerden kaçınmak ve ellerimizi dinlendirmek ağrınızın azalması adına önemlidir.

De Quervain Tenosinoviti denilen bu hastalık aynı zamanda yeni doğum yapan ve emziren annelerde de sıklıkla görülmektedir. Anneler bebeklerini kaldırırken, koltuk altından kavrarken zorlandıklarını, başparmak ve el bileklerinin ağrıdığını söylemektedirler.

Bu rahatsızlığı olan hastalarda ilk olarak konservatif tedavi yöntemleri denenir yani öncelikli olarak atel kullandırılır ve duruma göre atel’i ilaçla desteklemek gerekebilir. Ancak daha ağrılı, uzun süren durumlarda ise ağrılı bölgeye steroid enjeksiyonu yapılabilir. Tüm bu uygulamalara rağmen ağrıda azalma olmaz ve günlük yaşam kalitesini düşürecek hareket kısıtlılığı durumu devam ederse, cerrahi operasyon ağrısız ve kesin çözüm yolu olarak hastaya önerilir.


İstanbul Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!