Yabancı tatlar: avakado ve mango
Yabancı tatlar: avakado ve mango

Beslenmemize yeni bir tat ve soluk getiren avokado ve mango aslında çok da tanıdık olmadığımız ve hala alışamadığımız tatlar. Bu iki tropikal meyveyi başta süpermarket reyonlarında daha sonra içeceklerimizin veya tükettiğimiz yiyeceklerin yanında sos olarak görmeye alıştık. Yavaş yavaş aşina olmaya başladığımız bu meyveler aslında alışık olduğumuz meyvelerden daha farklı özelliklere sahip.

Sağlık açısından da son derece yararlı olan bu değişik lezzetleri yakından tanımaya ne dersiniz?

Mango: Dünyanın en popüler meyvelerinden biri olan mango ile daha tanışmadıysanız, en kısa zamanda denemenizi öneririm. Kendine has kokusu, tadı ve rengi ile mango meyve dünyasının yıldızları arasında yer alıyor çünkü. Bir adet mangonun 2 porsiyon meyve ihtiyacımızı karşılıyor olması da cabası.

Mango, C vitamininden ve beta korotenden zengindir. Bu besin öğelerinin dışında birçok antioksidan birleşik içerir. Antioksidan içeriği nedeni ile yaşlanmayı geciktirici etkilerinin olduğu düşünülen bu meyve aynı zamanda kalp-damar ve kanser gibi kronik hastalıklara karşı da koruma sağlar.

C vitamininden zengin olması nedeni ile vücutta demirin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar. Özellikle yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller gibi vücutta zor kullanılan demir türünü içeren besinler ile birlikte tüketilmesi son derece yararlıdır.

Bir adet mango, 110 kalori içerir. Kolesterol, sodyum ve yağ içermez. Aynı zamanda birçok hastalığa karşı koruma sağlayan liflerden de zengindir.

Püf Noktası! Mango satın alırken rengi sizi aldatmasın. Çünkü mango çeşitlerine göre yeşil, sarı veya kırmızı olabilir. Rengi genellikle tadını etkilemez. Önemli olan dokusudur. Eğer lezzetli ve tatlı bir mango yemek istiyorsanız yumuşak yapıda olanları tercih etmelisiniz.

Avokado: Sofralarımızda sıklıkla yer almayan biraz uzaktan seyrettiğimiz bir başka meyve de avokadodur. Ona genelde restoranlarda et yemeklerinin yanında sos olarak rastlarız. Fakat avokado da en az mango kadar yararlı ve aslında birçok meyveden de oldukça farklıdır.

Doymamış yağ asitlerinden zengin bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda B grubu vitaminlerinden olan tiamin ve riboflavinden de zengindir. Mango gibi C vitamini ve beta karoten içerir. Bu nedenle mangonun sahip olduğu sağlık yararları avokado için de geçerlidir. Ayrıca doymamış yağ asitlerinden zengin olması ve kolesterol içermemesi kalp-damar sağlığı açısından da önemli olmasını sağlar.

Yapılan son bilimsel araştırmalar avokadonun başka bir özelliğini ortaya koymuştur. Avokado birlikte tüketildiği besinlerin vücutta daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

Avokado diğer meyvelerin aksine beslenme programında yağ yerine sayılır. Bir orta boy avokadonun 8'de biri yaklaşık 45 kaloridir ve bu miktar bir tatlı kaşığı yağ ile eşit sayılır.

Püf Noktası! Avokado, tereyağımsı tadı nedeni ile neredeyse bütün menülerin yanına yakışır. Avokado, kesildikten hemen sonra rengini hızla kaybetmeye başlar. Bu nedenle ekleneceği besinlerin içerisine, besin servis edilmeden hemen önce ilave edilmelidir. Limon suyu ile teması renk kaybını bir miktar önler.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!