Varikosel ameliyatı olmak gereklimi dir?

Varikosel  ameliyatı olmak gereklimi dir?

Varikosel kabaca  yumurtalardan vücuda dönen toplar  kan damarları(ven)nın genişlemesi  olup  genel olarak  bu damarların varisi  olarak  tanımlayabiliriz.

Varikosel erkekelerin yüzde 20  oranında  zaten sahip oldukları  bir doğal  durumdur. 

Hastalık halini  alması erkeğin iş ve sosyal faaliyetlerini yaparken ayakta durma ile  artan sol yumurta kasık  bölgesi  sol bacağa  vuran hatta  bazen bele  kadar yayılan ağrılara sebep  olması durumunda oluşur.

Normal evlilik hayatı içinde korunmasız  düzenli cinsel ilişkiye rağmen  çocuk  sahibi olamayan bireylerde  yapılan spermiogram ve kruger tetkiklerinde  tespit edilen parametrelerdeki bozuklukların  varlğı durumunda da  hastalık konumu ortaya çıkmaktadır.

Bu iki hastalık durumund a varikosel ameliyatı olması hastalara tavsiye  edilir.

Adolesan ve  çocukluk döneminde tespit  edilen varikoselllerde   çocuğun gelecekteki  erkeklİk  dönemindeki  sperm parametreleri hakkında tahmin yapılamayacağı için muhtemel kısırlık problemi oluşmasın diye varikoselektomı ameliyatı önerilir.

Sağ tarafta  varikosel  varlığınd a vücut organlarının pozisyonu ve sağ böbörek  patolojileri yönünden araştırma yapılması gerekir.

Hiç spermi olmayan hastalarda   Azospermi  varikoselektomi  ameliyatı  tavsiye  edilmektedir.

Başarısız  tüp  bebek ICSI - IVF uygulamalarında , varıkoselektomi  operasyon yapıldıktan sonra 6 aylık period sonrası  tekrar spontan  IVF ve  ICSI başarılı gebelikler oluşması için önerilmektedir. (Bu  işlemlerden önce varikoselktomi yapılıp, ondan sonra  tüp bebek uygulamaları  yapılması maliyet azaltma, hasta rezervlerini  koruma ve   başarılı  doğuma ulaşmış gebelik oranları  için daha etkili olacağı kanısındayım)

Erkeklerdeki  azalmış testosteron oranlarını yükseltmek amacıylada - senil hipogonadızm  - andropoz- durumlarında da  varikosel tespit edilirse  ameliyatı önerilmektedir.

Tek testisli  varikosel olgularında da  varikoselktomi  ameliyatı önerilmektedir

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız

Op. Dr. M.Murat YILDIZ, 12 Nisan 1965 tarihinde Ankara'da doğmuştur.  Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1982 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitime başlamıştır. 1983 yılı itibari ile Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1989 yılında  tamamlayarak ihtisasını ise yine  Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde yapmış ve Üroloji Uzmanı olmuştur.

Uzmanlık eğitimi sonrasında Mevki Asker Hastanesi, Medart Tıp Merkezi, gibi birçok kurumda görev yapmış olan Op. Dr. M.Murat YILDIZ Amerikan Üroloji, Uluslararası Üroloji, Türk Endoüroloji gibi bir çok dernek üyeliği olup, 2004-2018 yılları arasında Etlik Lokman Hekim Hastanesi'nde görev yapmış olup 2018 Kasım ayından itibaren özel muayenehanesi'nde devam etmektedir.

 

Etiketler
Varikosel ameliyatı olanlar
Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız
Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız
Ankara - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube