Erken boşalma, çok küçük bir uyarı ile istenenden önce vajinal penetrasyon öncesi veya hemen sonrasında boşalmanın olmasıdır.

Bu durum kişide seksüel yaşam başladığından beri olabilir (primer) veya sonradan oluşan (sekonder) olabilir. Primer olan tiplerde ejakulasyon (boşalma) çok erken olur (vaginal penetrasyon sonrası 1-2 dakika). Sonradan oluşan (sekonder) tiplerde bu kadar erken değildir.

Erken ejakulasyon(PE) erkeklerin %20-30 unda görülen bir sorundur. Nedeni tam bilinmemekle beraber anksiyete, penil aşırı duyarlılık veya seratonin reseptör bozukluğu olabilir.

PE, kişide mental strese, anksiyete, utanç, depresyona neden olur ve pek çok erkek bu konuda yardım da talep etmez.

Tanı; Hastanın kendisi veya partnerinden alınan öykü ile konur. Sertleşme sorunundan ayırmak da gereklidir.

Tedavi: Başlıca ilaç tedavisine dayanır. Kişinin prostat enfeksiyonu varsa öncelikle bu tedavi edilmelidir. Genç erkeklere cinsel ilişki öncesi masturbasyon öneren otörler vardır. Bunun dışında farmakolojik tedavi yapılır. Farmakolojik tedavi davranış ve psikolojik tedavi desteği ile kombine edilirse başarı oranı daha da artar.

Yüzeyel anestezik kremler kullanılabilir. Bunlar kullanılırken karşı cinsi etkilememesi için kondom kullanılması da önerilmektedir.

Seratonin gerialımını önleyici ilaçlar; Bu amaçla, Setraline vb ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçların yan etkisi; boşalmanın çok uzaması, halsizlik, yorgunluk, bulantı, kusma ve ishal olabilir.

Diğer bir ilaç tedaviside Silderafil grubu ilaçlardır. Bunlar da hem bir yandan tatmin edici bir sertleşme sağlar, hemde öz güveni artırarak PE ‘u önler.


Ankara Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!