Hpv tedavisinde neler yapmaktayım?

Hpv tedavisinde neler yapmaktayım?

Hpv'li binlerce hastam oldu. Burada sizlere faydalı olmak adına neler yaptığımı anlatmaya çalışacağım.Hpv tedavisi, içinde üroloji, kadın doğum genel cerrahi ve psikolojiyi içeren geniş bir alanda yapılır.

1.ERKEK hastalarımızla birlikte KADIN hastalarımıza da tedavi uygulamaktayım. Önce tabi ki iyi bir öykü almak önemlidir. şikayetin ne zaman başladığı, şüpheli ilişki olup olmadığı, beraberınde olabilecek cinsel hastalıklar(hepatit, hıv, herpes, sifiliz gibi) açısından önemli.BAĞIŞIKLIK durumunu sorgularken sigara, alkol, beslenme ve spor alışkanlıklarını sorguluyorum.

2. İyi bir muayene çok önemlidir. tüm genital bölge , makat bölgesi,oral ilişki varsa ağız bölgesini inceliyorum. Yılların verdiği tecrubeyle siğil tanısını doğru bir şekilde koyabiliyorum. Bu muayeneyi yaparken loop dediğimiz büyütücü cihazla bakmam küçük siğilleri yakalamak adına faydalı oluyor. Bazen asetik asit testine başvuruyorum.

3. Tedavide koteri tercih etmekteyim lokal anestezi ile yaptığımız bu tedavide siğiller ıs etkisi ile ortadan kaldırılmaktadır. Kriyoterapiye göre üstünlükleri,daha az iz kalması ,istenen derinlikte koter yapılabildiği için hem az iz kalıyor hem de geride siğil kalıntısı bırakmamak mümkün oluyor. Bu sayede tekrarlamalar da azalıyor haliyle. Gerekli durumlarda patolojik örnek almak veya hpv dna testi yapmak mümkün. DNA testi , microarray chip yöntemi ile yapılıyor. Erkekte eğer siğil yoksa üretral sürüntü yani penis ucundan sürüntü alarak hpv dna ya bakılabiliyor. Aynı şekilde boğazdan makattan ağızdan sürüntü ile hpv dna testi bakmamız mümkündür.

4. İyi bir siğil tedavisinden sonra bağışıklık sisteminin desteklenmesi çok önemlidir.Bunun için kullandığımız medikal ilaçlar yanında bitkisel ürünlerin de çok faydasını görmekteyiz.Bu tedavinin detayları muayene ve tedavi sonrasında hastamıza anlatılmaktadır.

5. Düzenli takip çok önemlidir. Ayda bir hastamızı kontrole çağırmaktayız. İLK KOTERDEN sonra 3 ay boyunca tedaviler ücretsiz yapılmaktadır. Bunun nedeni ise bağışıklık tedavimize çok güvenmemizdir.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Levent Türk Üroloji

Yazar toplam 29 makale yazdı.

Etiketler
Hpv virüsü
Op. Dr. Levent Türk
Op. Dr. Levent Türk
İstanbul - Üroloji
x
Facebook Twitter Instagram Youtube