-Prostatit nedir ?

Kısaca prostat bezinin bakteri nedenli veya bakteri nedenli olmayan iltihabıdır.

Genellikle genç, üreme çağındaki cinsel olarak aktif erkeklerde görülür. Ancak ileri yaş grubunda da görülebilmektedir.

-Prostatitin belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir ?

Prostatitler 4 farklı tabloda görülebilir.

1-Akut bakteriyel prostatit: Yüksek ateş, üşüme, titreme, idrar yaparken ağrı ve yanma, sık ve ani idrar hissi, idrar yaparken kanama ve kanlı meni görülmesi ile seyreden, prostat bezinin bakteriyel enfeksiyonu olarak bilinir. Oldukça ciddi bir tablodur. İdrar hiç yapamama (glob vezikale) ve prostat bezindeki iltihabi durumun kana yayılması (sepsis) gibi durumlara yol açabilir. Yoğun antibiyotik tedavisi ve hatta hastanede yatarak tedavi gerektirebilir.

2-Kronik bakteriyel prostatit: Prostat bezinin 3 aydan daha uzun sure devam eden bakteriyel enfeksiyonu olarak bilinir. Akut prostatit gibi ağır bir tablo değildir. İdrar yaparken yanma, zorlanma, sık idrara çıkma ve genital bölgede (özellikle makata yakın kısımlarda) ağrı başlıca şikayetlerdir. Uzun surely (4-6 hafta) antibiyotik tedavisi gerektirir.

3-Kronik bakteriyel olmayan prostatit: Prostat bezinin bekteri nedenli olmayan kronik iltihabıdır. Prostatit vakalarının yaklaşık %90 civarını oluşturu. Şikayetler kronik bakteryiel prostatitte görülenler gibidir ve 3 aydan fazla bir süredir devam etmektedir. Prostat bezinden, meniden veya idrardan alınan örneklerde bakteri tespit edilemez. Bu nedenle tanısı ve tedavisi oldukça zordur.

4-Asemptomatik prostatit: bu grupta herhangi bir şikayet bulunmaz. Yapılan prostat biyopsilerinde veya prostat ameliyatlarında ortaya çıkar ve klinik olarak önemi yoktur.

-Prostatit eşime veya partnerime bulaşır mı ?

Prostatitler cinsel yolla bulaşan bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu nedenle eşinize veya partnerinize bulaşmaz.

-Prostatit ileri dönemde kansere veya BPH ya dönüşür mü ?

Hayır dönüşmez. Bir birlerinden farklı hastalıklardır.

-Prostatit tanısı nasıl konulur? Hangi testler yapılır?

Hastanın yakınmaları detaylı bir şekilde dinlendikten sonra parmakla prostat muayenesi yapılır ve prostat sıvısı ve idrar örnekleri alınıp çeşitli işlemler sonrası tanı konulabilmektedir. Prostat muaynesi akut bakteriyel prostatitlerde yapılmamalıdır.


Ankara Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!