Kadin doğum uzmanı olarak ,klinik tecrubelerime dayanarak ,önemsenmeyecek kadar sık rastlanmasına rağmen genelde dile getirilmeyen , üstü kapalı bir konu olarak kalmaya mahkum gibi görünmekte ... Bu noktada çözümü olan bu problemi ,daha fazla besleyip büyütmeden , mutlu bir dünya ya giriş yapmaya ne dersiniz ?

Nasıl mı ?
Çok kolay: öncelikle çiftler tarafından bu durumun , çözülebilen bir problem olduğunun bilinmesi: problemin % 50 ‘ini çözmek demektir.problemin diğer % 50 ‘ini çözmekte biz doktorlara düşer. Çünkü: Vajinismus kaynağının saptanmasında jinekolojik muayene önemlidir.

İlk buluşma çok önemlidir.
***** çözülebilen bir problem olduğu çiftlere anlatılır.
Vaginismusun kaynağının tespiti ilk görüşmede basit bir jinekolojik değerlendirilmeyle anlaşılabilmektedir. Tedavi ,ortalama 6 seanta ,bazen de daha kısa ya da daha uzun sürebilmektedir.
Ancak : inancımızın asla kaybedilmemesi tedavinin temelini oluşturur.
Doğuştan varolan yapısal anomalilerde cinsel ilişkiye girememe sebebi olabilir.
Nadir de olsa sebep :
'Kızlık zarında veya vaginada görülebilen yapısal engeller vajinismus nedeni olabilir .Kızlık zarlarının farklı şekilleri mevcuttur. Sert ,yarımay,ara bölmeli, elek şeklinde olduğu durumlarda ilişki mümkün olmayabilir,başka bir sebepte vagen darlığı yada vaginada ara bölmeler de , yanlışlıkla vaginismus olarak algılanabilir. Bu tarz problem tespit edilirse basit cerrahi girişimle çözüm elde edilir.

İlişkide hissedilen ağrı ,genelde kadının kendisini kasmasına ,sonuç olarak vaginanın tamamen kapanmasına neden olur ki : bu durum eşler tarafından adeta bir 'duvar ' diye tarif edilir.

Vajinismus tedavisi için yapılan ameliyatlar
Tespit edilirse yapılabilecek 2 tip girişim vardır:

1-Kızlık zarının tamamen çıkarılması ( himenektomi )
2-Kızlık zarının çıkarı doktor tarafından problemin kaynağının kızlık zarı olduğu lmadan yalnızca kesilmesi ( himenotomi ).

Vajinismus tedavisi artık mümkün!
Modern ve bilimsel yöntemlerle min 3 seansta vaginismus sorununu çözebilmekteyiz.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!