18 ve 23.gebelik haftasında detaylı ultrason

18 ve 23.gebelik haftasında detaylı ultrason

Hastalarımla en sık karşılaştıgım soruyu cevaplayarak konu hakkında bilgi vermeye devam edecegim.

Hastalarıma ''Ayrıntılı ultrason zamanı geldi dedgimde biz zeka testi yaptırmıştık ya''diye cevap alıyorum.Zeka testi adı üstünde kromozol anomalisi saglayan bir testtir. DOWN SENDROMU PATAVE SENDROMU ?

Ayrıntılı usg ise organlarının gelişimini tamamladıktan sonra her bir sistemin detaylı olarak incelenmesi durumundaki,dogum sonrası oluşabilecek muhtemel problemler konusunda bize detaylı bilgi sunmaktadır.

Bu haftalarda yapılan ultrasonda bebeğin beyin,yüz,omurga,kalp,mide,bağırsaklar,böbrekler,eller,kollar ve bacaklar gibi tüm vücudu anatomik olarak inceler.

Aynı zamanda plesanta dedigimiz bebegin eşinin yeri,yapısı,bebeğin suyunu miktarını ve fetal büyümede degerlendirilmiş olur.

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Mehtap ŞENTÜRK ÇİÇEK, 1972 yılında İstanbul'da doğmuştur. Pertevniyal Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakultesi'nde tıp eğitimine başlamıştır. 1997 yılında eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Hemen ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Aanabilim Dalı'nda 2,5 yıl eğitim altıktan sonra, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uzmanlık eğitimine başlamıştır. 2006 yılında ise Dr. Sadikonuk Egitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. 2007-2012 yılları arasında İstanbul Bahçelievler Özel Yaşam Hastanesi'nde 5 yıl boyunca çalışmış olan Op. Dr. Mehtap ŞENTÜRK ÇİÇEK, 2013 yılında ise 8 ay süreyle Memorial Hizmet Hastanesi'nde görev yapmıştır. 2013 yılı Aralık ayı itibariyle Haznedar Medicana'da göreve başlamıştır. Mesl ...

Op. Dr. Mehtap Çiçek
Op. Dr. Mehtap Çiçek
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube