Acil korunma kontrolsüz veya planlanmamış ilişki sonrası gebeliği önlemek için uygulanan bir yöntemdir. Herzaman baş vurulan bir yöntem değildir. Başarı şansı yüzde yüz olmayıp uygulandığı halde bile gebelik devam edebilir. Tecavüz, kondom yırtılması, geri çekilme yönteminin tam başarılamaması gibi hallerde uygulanabilir.

Acil Korunma (Kontrasepsiyon) Yöntemleri
Kendi kendine doktor kontrolü olmadan uygulanacak bir yöntem değildir. İstenmeyen yan etkiler oluşturabilir. Piyasada ertesi gün hapı olarak bilinir. İlişkiden sonra 72 saat içinde kullanılabilir. Ancak ne kadar erken kullanılırsa etkisi o kadar fazla olur. Rahim içi ortamını bozarak gebeliğin yerleşmesini engellediği düşünülmektedir. Başarı oranı en çok %95 tir. En sık yan etkisi bulantı ve kusmadır.(%50). Leke tarzı kanamada görülebilir.

Hormonal Korunmada ile İlgili Uyarılar
Bu haplar sadece oluşmamış gebelikleri engeller. Var olan gebeliği sonlandırmaz. Ertesi gün hapları kürtaj ya da düşük hapı değildir, gebelik durumunda kullanılmamalıdır.

Ertesi gün hapları sadece korunmasız ilişki sonrası kullanılmalıdır. Rutin olarak kullanılmaz. Adet düzensizlikleri ile ilgili pek çok problemlere yol açabilir.

ACİL KORUNMADA SPİRAL (RİA) KULLANIMI

İlişki sonrası 3 gün içinde RIA takılırsa gebelikten korunma sağlanabilir. Başarı oranı çok yüksektir.T ubalarda oluşan gebelik tubal hareketlerle rahme ulaştığında ortamda spiral varsa yerleşemez. Gebelik engellenmiş olur.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!