İdrar kaçırmak bir kader mi?

İdrar kaçırmak bir kader mi?

İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİ

Başlıca 3 yöntem izlenmektedir.

Konservatif Tedavi
-Kegel Egzersizleri:Stres tip inkontinansta pelvik taban kaslarını güçlendirmek için önerilir.
-Biofeedback Tedavi:Urge ve stres inkontinans tipte elektromyogram elektrodları ile pelvik taban kaslarının fizyolojik fonksiyonları kaydedilerek mesane eğitimi yapılır. Mesane kapasitesinin kontrollü biçimde arttırılması hedeflenir.
-Manyetik Uygulama: Manyetik dalgalarla pelvis taban kaslarına ve sinirlerine uyarı verilerek pelvis taban kaslarının güçlendirilmesi hedeflenir

Medikal Tedavi Sıklıkta stres ve sıkışma tipi inkonstinansta uygulanır. Bu amaçla daha çok sistemik veya lokal östrojen uygulaması ve bazı antikolinerjik ilaçlar kullanılmaktadır.

Cerrahi Tedavi Stres tipi inkontinans ve sfinkter yetmezliğine bağlı idrar kaçırmalarında cerrahi tedavi uygulanır. Yeni cerrahi tedavi prosedürleriyle başarı oranları %80-90'a kadar çıkabilmektedir. Abdominal (karından) Marchall Marchet-ti Kranz ve Burch prosedürü uygulanarak mesane boynu askıya alınabilir. Vajinal olarak Sistosel, İVS-Sling, TVT, TOT prosedürleri ile mesane, mesane boynu ve paraüretral alanlar askıya alınarak inkontinans engellenebilir. Hastanemizde inkonstinansa yönelik operasyonlar başarıyla uygulanmaktadır.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Mehtap ŞENTÜRK ÇİÇEK, 1972 yılında İstanbul'da doğmuştur. Pertevniyal Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakultesi'nde tıp eğitimine başlamıştır. 1997 yılında eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Hemen ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Aanabilim Dalı'nda 2,5 yıl eğitim altıktan sonra, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uzmanlık eğitimine başlamıştır. 2006 yılında ise Dr. Sadikonuk Egitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. 2007-2012 yılları arasında İstanbul Bahçelievler Özel Yaşam Hastanesi'nde 5 yıl boyunca çalışmış olan Op. Dr. Mehtap ŞENTÜRK ÇİÇEK, 2013 yılında ise 8 ay süreyle Memorial Hizmet Hastanesi'nde görev yapmıştır. 2013 yılı Aralık ayı itibariyle Haznedar Medicana'da göreve başlamıştır. Mesl ...

Etiketler
İdrar kaçırma tedavi
Op. Dr. Mehtap Çiçek
Op. Dr. Mehtap Çiçek
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube