Tethered cord-gergin omurilik sendromu tanısında ultrasonografi

Tethered cord-gergin omurilik sendromu tanısında ultrasonografi

Ultrason teknolojisinde yaşanan gelişmeler sayesinde son 10 yılda bebeklerin omurgaları kolayca incelenebilir hale gelmiştir. Ultrasonografi, iyonizan radyasyon içermediğinden bilinen en güvenli görüntüleme yöntemidir. Bebeklere zararı olacağı endişesi taşımamak gerekir.

Doğumsal omurga ya da omurilik hastalıkları genelde çok kolay tanınırlar çünkü gözle görülür bulgular ortaya çıkartmaktadırlar. Ancak bu hastalık grubunda olan tethered cord (gergin omurilik) ilkokul çağına kadar hiçbir bulgu vermeyebilir. Yapılan bir çalışmada ilkokul çağında gece idrar kaçırma sorunu olan çocukların bir kısmında gergin omurilik sendromu olduğu tespit edilmiştir. Bu hastalıkta tanının gecikmesi sinirlerin ölmesine ve cerrahi müdahale yapılsa dahi sorunların geçmemesine neden olmaktadır. Gergin omurilik hastalığı yeni doğan döneminde 1-2 dakika sürecek bir ultrasonografi incelemesiyle kesin olarak tanınabilmektedir. Radyoloji uzmanınca yapılacak bir spinal-sakral ultrasonografi incelemesi yeterli olacaktır.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Ersen Alp Özbalcı

Uzm. Dr. Ersen Alp ÖZBALCI, 1969 yılında İzmir'de doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1993 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Tıp doktoru olduktan sonra 13 yıl boyunca Acil Servis Hekimliği görevi yapmış ve 2006 yılında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Radyoloji ihtisasına başlamış ve 2010 yılında Radyoloji uzmanı olmuştur. 2012 - 2014 Yılları arasında İzmir ve İstanbul'da bir çok görüntüleme merkezi ve özel hastanelerde görev almış olan Uzm. Dr. Ersen Alp ÖZBALCI, 2012 yılında Türk Radyoloji Derneği Yeterlilik belgesini, 2017 yılında da Avrupa Radyoloji Diploması belgelerinin sahibi olmuştur. Uzm. Dr. Ersen Alp ÖZBALCI, mesleki çalışmalarına İstanbul'da bulunan özel muayenehanesi'nde devam etmektedir. ...

Etiketler
Ultrason
Uzm. Dr. Ersen Alp Özbalcı
Uzm. Dr. Ersen Alp Özbalcı
İstanbul - Radyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube