Sporcular için beslenme
Sporcular için beslenme

Sporcular performanslarını arttırmak adına zamanlarının büyük bölümünü antrenman yaparak geçiriyorlar. Fakat bu performansın artmasında büyük etken olan beslenmelerine ne kadar dikkat ediyorlar? Sağlıklı ve yeterli beslenme ile üst düzeyde performansa erişmek mümkündür.

Egzersiz ve spor yapanlar için :

1.Günde 5-6 öğünden oluşan bir beslenme programı uygulamalısınız. 3 ana öğün dışında kalan 3 ara öğün enerji desteği sağlayacaktır.

2.Her öğünde karbonhidrat içeriği yüksek tahıl ürünleri, yağsız kek, pilav, ekmek, meyve, patates tüketilmelidir.

3.Egzersiz sonrası karbonhidrat depoları azalır. Bunu karşılamak için 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu, 2 adet muz, 2 dilim meyveli kek, 1 adet gofret gibi yiyeceklerden bir tanesini tüketebilirsiniz.

4.Menü düzenlenirken enerji ve protein ihtiyacını karşılamak için enerjinin büyük bir çoğunluğu komplex karbonhidratlarla sağlanmalıdır. Ayrıca karbonhidrat miktarını ayarlarken almanız gereken protein miktarını da ihmal etmemelisiniz. ( süt, yoğurt, et, balık, tavuk gibi…)

5.Özellikle kadın sporcuların düzenli demir takiplerini yaptırmaları gerekir. Kadınlarda demir eksikliği sık görülmekte buna bağlı olarak performans düşüklüğü yaşanmakta gerekirse demir tabletleri ile beslenme desteklenmelidir.

6.Sporcunun beslenmesi bilinçli bir şekilde hazırlanıyorsa dışarıdan vitamin desteğine hiç gerek yoktur. Fakat beslenmeniz bilinçli değil ise her gün bir tane multi vitamin alabilirsiniz. Fazla vitamin almanın hiçbir yararı olmamakla birlikte A,D,E,K vitaminleri karaciğerde depolandığı için size zarar verebilir

İdeal kilonun üstünde olan sporcular haftada sadece 1 kg vermelidirler.Hızlı kilo verirler ise yağ dokusu değil kas dokusu kaybı olur. Diyette yağ sınırlanmalıdır.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!