Sağlığınız ve alkali beslenme

Sağlığınız ve alkali beslenme

Gereğinden fazla hayvansal gıda ve işlenmiş ürünlerin tüketiminin neden olduğu asidik artıklar, metabolizmayı yavaşlatarak kilo alımına neden olabiliyor. Uzman kontrolünde vücudun alkali yani asit-baz dengesi sağlanması ile ideal kiloya ulaşmak mümkün olabiliyor. Vücuttaki asit artıkları kilo ve hastalık olarak karşımıza çıkıyor

Yenilen her besinin sindirimi vücutta bazı artık maddeler oluşmaktadır. Yanlış seçilen besinlerin sindirimi ile kişinin vücudunda fazla asitli artıklar birikmektedir. Fazla asitlenme kilo artışı ile birlikte birçok kronik hastalığa da sebep olabilmektedir.  Alkali besinlerin tüketilerek vücutta artık bırakmayan ve asitlenmenin önlenmesi sağlanabilir. Örneğin limon asitlidir fakat sindirim sonucu alkalidir. Bu sebeple limon alkali bir yiyecektir.

Vücudun kendi detoks mekanizmasını çalıştırın

Vücudun beslenmeyle oluşan asit artıklara karşı kullandığı kendi detoks yani arınma sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemler sürekli olarak çalışır fakat beslenmeyle birlikte asit yükü artmaya başladığında aşırı yağlanma ve kronik hastalıklar oluşmaya başlar. Beslenme alkali dengesi göz önüne alınarak planlandığında arınma mekanizmaları daha iyi çalışır. Sonuç olarak vücut asit artıklardan kurtulmak için uğraşmak yerine yağları yakmaya başlar.

Alkali besin zinciri oluşturun

Suya limon veya elma sirkesi eklenerek suyun PH’ını arttırılıp, alkali su olarak tüketilebilir.

Badem, ceviz, fındık, hindistan cevizi, avokado, omega 3 (balık yağı), tereyağı, saf zeytinyağı gibi kaliteli yağ kaynaklarına beslenmede yer verilmelidir.

Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeleri her öğünde tercih edilmelidir. Maydanoz, dereotu, roka, marul, semizotu gibi sebzeleri çiğ tüketmek pişirirken oluşan enzim ve vitamin kaybını da önleyecektir.

Öğününüzün %75 ini alkali besinlerden seçin

Bir öğünde iki farklı hayvansal protein tüketmeyin

Şeker ve tatlandırıcı kullanmayın

Karbonhidrat içeriği yüksek besinleri gereğinden fazla tüketmeyin

Gereğinden fazla ve geç saatte meyve yemeyin

Taze meyveler en iyi alkali kaynaklardandır. Fakat yüksek şeker içerikleri nedeniyle tüketim miktarına dikkat etmek gerekir.

Hamsi, lor peyniri ve yumurta tüketin

Alkali besin kaynaklarının doğru miktarlarda düzenli tüketimi çok önemlidir. Ispanak, roka, brokoli, avokado, semizotu, maydanoz, kırmızı lahana, kabak, badem, kabak çekirdeği, keten tohumu, badem sütü, hindistan cevizi sütü, lor peyniri, yumurta beyazı, kinoa, kara buğday, , somon balığı ve hamsi vücudun asit baz dengesinin korunmasına yardımcı besinlerdir.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Sinem Uygun

Sinem Uygun , 2008 yılında Haliç Üniversitesi Beslenme Diyetetik bölümünde eğitimine başlamış . 2012 yılında  Serabral Palsili(beyin felçili) çocuklarda besin desteklerinin malnütrisyona etkileri konulu tezi yazarak mezun olmuştur. Çocuk hastalıkları ve bağırsak sağlığı özel ilgi alanıdır.   Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi Çocuk Hastalıkları ve Metabolizma bölümünde yüksek lisansa başlamıştır .Burada otizmli çocuklarda, bağırsak florasının ve beslenmenin etkisi üzerine çalışmıştır . Yüksek lisansa devam ederken 2012-2015 yılları arasında GYMSTOP spor kompleksinde sporcu beslenmesi ile ilgili çalışmıştır .  2015 yılında Memorial Hizmet Hastanesinde çalışmaya başlamıştır. 2018 yılına klinik beslenme ve kilo verme üzerine çalışmıştır . Bu süreçte yeni nesil beslenme modelleri ile ilgilenmiştir. Bağırsak florası düzen ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
linkedin
facebook
youtube
Dyt. Sinem Uygun
Dyt. Sinem Uygun
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube