SAĞLIĞI KORUMAK ?

ZAYIFLAMAK

FORM TUTMAK

RUHUNUZU DİNLENDİRMEK

KAS YAPMAK

YAĞ YAKMAK AYNI ZAMANDA KAS ALMAK

MEVCUT SAHİP OLUNAN VÜCUDUN FORMUNU KORUMAK

Bu liste daha çok uzar...

Önemli olan neyi neden yaptığınız? Soruların tüm soruların cevabı spor yapmamın temelinin farklı oluşundan ötürü

değişkenlik göstermektedir. Yani ne demek istiyorum sizlere?

SAĞLIĞINIZI KORUMAK İSTİYOR İSENİZ HAFTANIN BELİRLİ GÜNLERİ TADINDA EGZERSİZ YAPINIZ. Sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyiniz. Hepsi bir bütündür.

ZAYIFLAMAK İSTİYOR İSENİZ. Önce sağlıklı besleniniz (diyet adı altında geçmekte) Ardından da diyet yapar iken hem kassal hem de kardiyovasküler idmanlar yapınız. Hepsi bir bütündür.

FORM TUTMAK İSTİYOR İSENİZ... Sağlıklı besleniniz. Antrenmanlarınızı şekillendiriniz. Düzenli uyku uyuyunuz. Stresten uzak durunuz. Hepsi bir bütündür.

RUHUNUZU DİNLENDİRMEK İSTİYORSANIZ... Spordan keyif almaya bakın, kendinizi kasmayın, supplement tüketimine gerek yok, yeterli ve dengeli beslenin, belki vegan dahi beslenilebilir (maksat zihinsel sağlık)! İçiniz rahat olsun. Açık alanlarda doğa ile baş başa spor yapmaya çalışınız. Hepsi bir bütündür.

KAS YAPMAK İSTİYOR İSENİZ; önce kas yapımı aşamasına geçmeden önce zorlu süreçleri atlatmanız gerektiğini de biliyorsunuz demektir. Öncelikle sağlıklı beslenme tablosu ve iyi antrenmanlar ile yağlı dokudan kurtulunuz (bu yazıdaki kadar basit ve kısa süreli bir durum değildir). Ardından formunuzu koruyunuz (belirli bir süreç gerekmektedir). Yine ardından kişiden kişiye, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının sağlığına göre değişim göstermekte olup supplement tüketebilirsiniz (tüketiniz demiyorum) (ben bu işin kararını verecek olan kişi olamam/ ben dahil bilimsel bir kanıta dayanmıyor ise kimse veremez) + ardından eğer gerekiyor ise ve amaç büyümek ise steroid ve benzeri türevi ilaçlar kullanılabilir (neredeyse herkes kullanıyor) (sağlık kriterleri ve dozajları işin gerçekten çok önemli ve kritik) (asla kullanın demiyorum!)

HEM YAĞ YAKİM HEM KASLARIM GELİŞSİN Mİ İSTİYORSUNUZ; pek tabi inanılmaz bir durum olurdu bu. Eğer herhangi bir steroid ve benzeri - yağ yakıcılar veya peptit kullanmıyor iseniz bu iki aşama aynı anda nerdeyse çok zor. Çok iyi beslenmeli. Çok iyi antrenman yapılmalı. Makro ve mikro değerler çok iyi hesaplanmalı. Eğer herhangi bir (steroid-iğne) kullanılmıyor ise, bunun için önce diyet ile yağ yakımına odaklanılmalı (aynı zamanda kardiyo ve ağırlık antrenmanı yapılmalı), ardından diyetin makro değerleri değişime uğratılmalı ve ağırlık antrenmanlarının şiddeti artırılmalı/ süresi azaltılmalıdır. Hepsi bir bütündür.

MEVCUT FORMUNUZU KORUMAK İÇİN, yine form tutmak adı altında bahsettiğim şeyleri hatırlayınız. Sağlıklı besleniniz. Antrenmanlarınızı şekillendiriniz. Düzenli uyku uyuyunuz. Stresten uzak durunuz. Hepsi bir bütündür.

Kucak dolusu sevgilerimle

Zehra Bora


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!