SOSYAL FOBİ

Sosyal fobisi olan insanlar en samimi arkadaşları ile gayet keyifli bir sohbet ederken oturdukları masaya çok tanımadıkları başka arkadaşları geldiğinde içlerine kapanırlar birden sus pus olurlar ve ortam onları germeye bunaltmaya başlar, normalde planladıklarından daha erken masadan kalkmak için bahane bulmaya çalışırlar.

Sosyal Fobi Belirtileri

Çünkü sosyal fobisi olan kişilerde çok samimi oldukları insanlar dışında kalan diğer insanların onlar hakkında olumsuz düşüncelere kapıldığını düşünürler, acaba benimle ilgili olumsuz
birşey düşünür mü ? Konuştuklarım önemsenmez mi ? Dalga geçerler mi acaba ? Konuşurken ağzımdan yanlış bir kelime çıkacak ve bana gülecekler şeklinde ki düşünceleri nedeniyle o ortamdan bir an önce uzaklaşmak isterler.

Sosyal Fobi Nasıl Anlaşılır ?

ilk defa gittikleri bir şehir de ilk kez gördükleri bir insana yol tarifi bile sormak onlar için dünyanın en zor meselesidir. Ya da bir kıyafet almak için bile mağazaların vitrinlerine bakarlar ancak içeri girmek yaşadıkları endişe nedeniyle çok zordur, mağazadan içeri girseler beğendikleri kıyafeti istemeye çekinirler Ya da çok beğenmeseler bile satış elamanının önerdiği kıyafeti sırf onlara mahçup olmamak için satın alırlar. Toplu taşıma araçlarına binmek onlar için eziyettir araca bindiklerinde sanki tüm yolcular ona bakıyor onu eleştiriyorlar (bu adam çok çirkin, ne garip adam,) şeklinde düşünürler. Yüzüm kızardı, sesim titredi, yanlış bir kelime ağzımdan çıkacak mı gibi endişeli düşünceler nedeniyle insanlarla iletişimlerini asgari düzeyde tutmaya çalışırlar. Bu tür şikayetleri olan kişiler bir psikiyatri uzmanına başvururlarsa yapılacak ruhsal durum muayenesi ve gerekirse yapılacak olan sosyal fobi testi ile tanı konur.

Sosyal Fobi Tedavisi

Sosyal fobi tedavisinde kaygı giderici ilaçların yanında mutlaka tedaviye kişinin kendisi ile ilgili olumsuz düşüncelerin değiştirilmesini sağlayan psikoterapi eklenmelidir. Tedavide kullanılan antidepresan ilaçlar bağımlılık yapmaz.


İstanbul Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!