Sertleşme bozukluğu ve erken boşalma:

Sertleşme bozukluğu (ereksiyon bozukluğu) kişinin vajinaya girecek kadar sertleşme sağlayamaması ya da ilişki tamamlanmadan sertliğin kaybolması olarak tanımlanır. Organik nedenlerden (diyabet, damar hastalıkları vs) kaynaklanabilir ya da sıkıntı erken boşalma gibi durumlara ikincil olarak çıkabilir. Nadir olmayan bir oranda erken boşalma ile birlikte görülebilir. Erken boşalması olanların yaklaşık üçte birinde aynı zamanda sertleşme sorunları da mevcuttur.

Erken boşalan heyecanlanıp kaygılandıkça erken boşalmasına ek olarak sertleşmesinde de sorun yaşar. Bunun tam terside doğrudur. Sertliğimi kaybetmeden bir an önce boşalayım diyen bir çok erkek erken boşalmaya başlar. Başlangıçta ereksiyon sorunu olan birçok erkek bir an önce (sertleşme azalmadan) boşalma eğilimindedirler.

Zaman zaman bize sertleşme sorunu ile başvuran bazı danışanları dikkatlice dinlediğimizde daha önce başlamış erken boşalma öykülerine rastlıyoruz; Bir süre erken boşalmayı takiben, yaşanan hayal kırıklığı ve ardından gelen cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunu sıkça duyduğumuz öykülerdendir. Zaman zaman da cinsellik konusunda oldukça bilgisiz danışanların daha sertleşme olmadan ya da olur olmaz boşalmalarını sertleşme bozukluğu olarak nitelediklerini duyuyoruz.

Erken boşalma ile sertleşme bozukluklarının ortak bir diğer özelliği de her ikisinin de performans anksiyetesinden (başarma endişesi) oldukça etkilenmeleridir yani sertleşemiyorum, erken boşalıyorum gene olmayacak” gibi endişelerle durum giderek kötüleşir..


Adana Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!