Smile laser tekniği ile göz cerrahisi

Smile laser tekniği ile  göz cerrahisi

SMILE LAZER TEKNİĞİ İLE GÖZ CERRAHİSİ SMILE (SMALL INCISION  LENTICULE EXTRACTION) Göz kusurlarının tedavisinde kısa sürede gözlük ve lensten kurtulmanın yolu olan laser teknolojisi her geçen gün gelişiyor. SMILE, miyop, astigmat ve göz kuruluğu çeken hastalar için yeni bir tedavi yöntemi olarak dikkat çekiyor. SMILE laser teknolojisiyle, miyop ve astigmatta çok düşük ve cok yüksek derecelerde bile başarılı sonuçlar alınıyor.Göz kuruluğu problemi yaşayan hastalar artık bu yöntemle güvenle tedavi olabiliyor. Özel bir Femto laserle uygulanan SMILE laser yönteminde ,göz bozukluğu korneadan flep kaldırılmadan düzeltilir. Lasik ve Lasek’e göre yeni olan bu yöntemin en büyük avantajı LASIK’te olduğu gibi korneada büyük kesi yapılmamasıdır.

Refraktif cerrahide PRK, LASEK, LASIK ve Femto-Lasik son 20 yıldır miyopi, astigmatizma ve hipermetropi gibi refraksiyon kusurlarının tedavisinde başarılı ve etkin bir şekilde kullanılıyor. SMILE yöntemiyle bu hastalarda yeni bir tedavi alternatifi ortaya çıktı. Standart Femto-Lasik tekniği kornea tabakasından flepin (korneadan kaldırılan kapakçık) kesilerek kaldırılması ve korneada gerekli lazer uygulamasının yapılıp flepin yerine kapatılmasıdır.

SMILE yönteminde kornea dokusunun yüzeyde kapak ( flep)  oluşturulması amacıyla kesilmez. Kornea iç kısmında disk şeklinde bir doku  oluşturacak şekilde Femtosaniye Laser uygulanır. Bu oluşturulan disk düzeltilmesi gereken göz bozukluğu kadardır. 2 mm.lik küçük bir laser kesisi ile bu parça dışarı alınır. SMILE yönteminin en önemli özelliklerinden biri, hastada kuru göz oluşturmaması ve kuru gözlü hastalara da uygulanabilmesidir. Klasik yöntemlerle kornea tabakasında hazırlanan flep kuru göze sebep olabilir. SMILE yöntemi flepsiz olması ve korneada sadece küçük bir kesiden yapılabilmesi nedeniyle kuru göze neden  olmaz  ve kuru gözlü hastalarda rahatlıkla uygulanabilir. Korneası çok ince ve göz numarası yüksek olan hastalarda bu yöntemden faydalanabilir.

SMILE yönteminin kornea kalınlığı ince olan hastalarda PRK/LASEK tekniklerine göre kornea mekaniğini cok iyi koruyor.Bu yöntem, miyopide -10 numaraya, astigmatizmada da -5.0 numaraya kadar tedavi şansı veriyor ayrıca kapak oluşturulmadığı için de kırışıklık sorununu ortadan kaldırıyor. SMILE yöntemi, hastanın korneasının mekanik gücünün korunmasında diğer yöntemlere göre önemli bir avantaj sağlıyor. Özellikle sporcular (Darbe alınabilen tüm sporlar,dalış,statik güç harcanan ağırlık sporları,açık havada soğuk ve rüzgar şartlarında yapılan sporlar vb ), itfaiye çalışanları,polis ve asker gibi mekanik travmalara maruz kalma olasılığı yüksek olan kişilerde bu yöntem daha avantajlı.SMILE yöntemi; kornea kalınlığı ince olan hastalarda diğer tekniklere göre kornea mekaniğini daha fazla koruyor. Bu yöntemde daha az göz kuruluğu görülüyor. 

SMILE LASER  YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ: Miyopta -10, astigmatta -5 numaraya kadar tedavi imkanı. Kornea biyomekaniğinde üstün koruma sağlıyor. İnce kornea yapısına uygun. Kapalı cerrahi tekniği ile kesisiz operasyon kolaylığı. Tek adımda ameliyat. Güvenli iyileşme sağlıyor. 500 kHz ile en hızlı laser teknolojisi. Doğala en yakın sonuç. SMILE Laser Tedavi Yönteminin Aşamaları: Zeiss Visumax Femtosaniye teknolojisi ile gözün ön tabakası (kornea) içerisinde tek adımda ince bir lentikül (disk şeklinde doku) oluşturulur.Cerrah, oluşturulan lentikülü korneada açılan 2 mm’lik açıklıktan kornea dışına çıkarır. Herhangi bir flap (kapakçık) kesmeye gerek yoktur.Göz içerisinde oluşturulan lentikülün çıkarılması sonucu gözdeki kırma kusuru düzeltilir. Herhangi bir flap oluşturulmaması sebebi ile kornea biyomekaniği diğer laser cerrahilerine oranla çok az etkilenir. Laser cerrahileri sonrası en güçlü kornea biyomekaniği ,SMILE tekniği sonrası elde edilmektedir.

Sağlıklı günler dileğiyle... Op.Dr.Ahmet UMAY  Bristol University  Ophtalmology Section  United Kingdom 

Kaynak : DünyaGöz Hastanesi Neşriyatı Dünya Göz.com  Bristol University  Ophtalmology Section

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ahmet Umay Göz Hastalıkları

Yazar toplam 212 makale yazdı.

Etiketler
Göz ameliyatıi lazerle göz ameliyatı
Op. Dr. Ahmet Umay
Op. Dr. Ahmet Umay
Kıbrıs - Göz Hastalıkları
x
Facebook Twitter Instagram Youtube