Sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu)

Sarı Nokta Hastalığı (Makula Dejenerasyonu)

Sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu)

Sarı nokta hastalığı yaşlanmanın bir sonucu olarakta ortaya çıkar. Yavaş bir seyir izleyerek görme kaybıyla ve özellikle görme alanında ortada siyah bir alan olarak karşımıza çıkabilir. Sigara, genetik yatkınlık ve sağlıksız beslenme gibi alışkanlıklar sarı nokta hastalığı için birer risk faktörüdür.

Makula aslında gözde gözün arkasından bulunan retinanın merkezidir. Gözün arkasından bulunan sinir tabakası, retinada bulunan nokta görmenin büyük bir kısmını sağlamaktadır. Makula net bir şekilde görmemizi, okuma yazma, araç sürme gibi aktiviteleri sağlıklı bir şekilde sürdürmemizi sağlar. Makula dejenere olduğunda bu aktiviteleri sağlıklı bir şekilde gerçekleyemeyiz.

Makula dejeneresansı her hastada farklı belirtiler gösterir. Bu yüzden ilk başta teşhisin konulması zor olabilir. Problem bazen tek gözde olursa diğer göz uzun süre normal işlevine devam edebilir. Tek gözde olduğunda fark edilmesi uzun zaman alabilir fakat iki gözde de olursa merkezi görme kaybı daha çabuk fark edilecektir. Bir sayfada yazılı olan metin yada kelimelerin bulanıklaşması, çizgilerin yamuk gibi görünmesi veya görüş merkezinin ortasında siyah ya da beyaz bir nokta oluşması bu rahatsızlığın başlangıç sebeplerindendir.

Sarı Nokta Hastalığı Tipleri
Kuru Tip: Retina tabakalarının altında yağlı materyal birikmesiyle oluşur. Daha yavaş ilerler ve uzun süre görme azalmasına yol açar.
Yaş Tip: Hasta bölgede oluşan bozuk kılcal damarların makulaya ilerlemesiyle oluşur. Bu tip ani görme kaybına neden olur. Kuru tipe göre oranla daha az görülür.

Kimlerde Görülür?
60 yaş üzeri kişilerde, birinci derece yakın akrabasında makula dejenerensansı olan her dört kişiden birinde bu hastalık ortaya çıkabildiği gibi, kadınlar erkeklerden daha fazla risk altındadır. Diyabet, hipertansiyon, sigara kullanımı, açık renkli göz sahibi olma, damar sertliği, kalp büyümesi, kişilerde vitamin eksikliği gibi etkenler de risk grubuna girmektedir.

Bu makale 15 Kasım 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Tuncer Güney

Op.Dr.Tuncer GÜNEY ilk,orta ve lise eğitimini memleketi Kayseri'de tamamladı.1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başlayan Tıp Eğitimini 1993 yılında tamamlamıştır. 1998 Tıbbi Biyokimya, 2005 yılında   Göz Hastalıkları Uzmanlık Eğitimi almıştır. 2006-2008 Adıyaman Besni Devlet Hastanesi(Zorunlu Hizmet)   2008-2013  İstanbul Prof.Dr.Necmi Ayanoğlu Silivri Devlet Hastanesi 2013-2016 yılları arasında    Özel Beylikdüzü Kolan Hastanesi 2016-2017 yılları arasında   Özel Reyap İstanbul Hastanesi 2017-2017  Özel Birinci Göz hastanesi 2017-2023 Aksandık Sağlık Merkezi-Türkiye Hastanesi  2018- Nişantaşı Üniversitesi 2023- Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Görevleri sonrası  onbinlerce klinik deneyim ve beş binin üzerinde cerrahi vaka tecrübesi ile, Göz hastalıkları uzmanı,Nişantaşı Üniversitesi'nde Doktor ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
Etiketler
Sarı nokta
Op. Dr. Tuncer Güney
Op. Dr. Tuncer Güney
İstanbul - Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube