Göz Kapağı Estetiği
Genellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte, bazen de daha genç yaşlarda göz kapaklarında torbalanma olabilir. Bazen göz kapağı derisinde torbalanma olmadan sadece sarkma ya da gevşeme vardır. Bu durum göz kapağı estetiği ile düzeltilebilir.
Bu girişimde, alt ve üst göz kapaklarından fazla cilt ve yağ dokusu çıkarılır. Ancak çıkarılan doku miktarlarının çok iyi planlanması, bazen de sadece yerlerinin değiştirilip bırakılması gerekir. Düzgün yapılmış bir cerrahi hastaya daha genç bir görünüm kazandırır.
Göz estetiği lokal anestezi altında yapılır. Üst göz kapağı için kesi göz kapağındaki cilt katlantısının altından yapılır. Bu nedenle göz açıkken hiç bir iz görünmez. Alt göz kapağı kesisi ise kesi kirpiklerin hemen altından yapılır. Bu nedenle iz görünmez. Ayrıca göz kapakları insan derisinde en az iz kalan bölgelerdendir. Göz kapağının estetik ameliyatları esnasında, göz kapak fonksiyonlarını etkileyen diğer problemler de iyi irdelenmelidir. Kapak gevşekliği veya kapak düşüklüğü gibi problemlerin olduğu olgularda bu gibi problemlerin de aynı seansta giderilmesi gereklidir. Aksi takdirde, ameliyattan sonra kapaklarda çekinti, pozisyon bozukluğu veya göz sulanması gibi problemler gelişebilir.
Ameliyat dört kapak için ortalama 2 saat sürmektedir. Birlikte yapılması gereken diğer müdahalelere göre bu süre uzayabilmektedir. Ameliyattan sonra, birkaç saat hafif ağrı görülebilmekte ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilmektedir.
Göz kapaklarında ameliyattan sonra şişlik ve gerginlik oluşur. Şişliğin düzelmesi yaklaşık 1-2 hafta almaktadır. Dikişler ameliyattan üç ila yedi gün sonra alınır. Dikişler alındıktan sonra, göz kapağı çevresindeki şişlik ve morluk giderek kaybolacaktır. Genellikle bir hafta içinde günlük hayatınıza dönebilirsiniz.
İyileşme hızına ve doktorun önerilerine bağlı olarak kalan morluğu saklamak için makyaj yapabilir. Ameliyat sonrası 3-5 gün süreyle günlük aktivitelerden ve üç hafta kadar ağır aktivitelerden uzak durmanız gerekir.Kanbasıncınızı arttıran aktiviteler olan eğilme, kaldırma ve ağır spor aktivitelerinden uzak durmak özellikle önemlidir.

Doç. Dr. Ümit Beden
Göz Hastalıkları Uzmanı
Oküloplastik ve Orbital Cerrahi


İstanbul Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!