Sanat terapisi son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir kavram haline geldi. Evet adını duyuyoruz ama nedir bu sanat terapisi, ne işe yarar, herkes yapabilir mi, yetenek gerektiriyor mu? Aklınızda oluşması muhtemel soruları yanıtladım.

Sanat Terapisi Nedir?

Sanat terapisi, bireyin iç dünyasına yolculuk etmesini sağlayıp, kendisini sanat aracılığıyla dışa vurabildiği bir terapi yöntemidir. Resim, heykel, müzik, yazı yazma gibi çeşitleri vardır.

Sanat Terapisinin Amacı Nedir?

Kendinizi daha iyi tanımanız, güçlü-güçsüz yanlarınızı fark etmeniz, duygularınızı ifade etmeniz, empati yapmayı geliştirmeniz, farklı bakış açıları kazanmanız, problemlerle baş edebilme ve çözüm bulma yeteneklerinizi geliştirmeniz, arkadaşlık başlatma-sürdürme becerilerinizi geliştirmeniz hedeflenir.

Kimler Katılmalı?

Herkes. Özellikle kendini ifade etmekte-duygularını açığa vurmakta zorlanan, çekingenlik yaşayan, kendiyle ilgili farkındalık kazanmak isteyen, stresten arınmak isteyen, dikkat eksikliği yaşayan, depresif duygu durum yaşayan, psikolojik rahatsızlığı olan, travma yaşamış, şiddet görmüş veya tanık olmuş, kayıp yaşamış kişiler olmak üzere her yaştan herkese uygundur. Bireysel olabileceği gibi; çiftlere, ailelere ve gruplara da uygulanabilir.

Bir Yeteneğim Olması Gerekiyor Mu?

Hayır. Sadece içinizden geldiği gibi eserinizi üretmeye başlayın. Üretilen eserlerin estetik değeri değil; üretim süreci ve içeriği önemlidir. Sözlü iletişimin olmadığı durumlarda üretilen eserler duyguların ifadesi için bir araç olarak kullanılır.

Sanat Terapisinin Ne Gibi Faydaları Olacak?

Sanatsal aktiviteler bize iyi gelir diyoruz hep. Peki nasıl iyi gelir, bize neler kazandırır?

Ruh halinizi ve yaşama bakışınızı değiştirebilir. Stresin yerini derin bir gevşeme alırken, korku ve kaygının yerini de yaratıcılık ve umut alır.

Kendinizi daha yakından tanıma fırsatı sağlar. Sözlü olarak ifade edemediğiniz, belki sizin bile farkında olmadığınız duygularınızın dışarı aktarılmasını ve paylaşılmasını sağlar. Böylece kendinizle ilgili farkındalık kazanabilirsiniz.

Negatif duyguları zararsız bir biçimde, utanmadan, korkmadan, dalga geçilme veya reddedilme endişesi olmadan yansıtmanızı sağlar.

Duygularınızı açıkça ifade edebilmek ise özgüveninizin artmasına yardımcı olur.

Kendinize ayırdığınız bu zamanın yararlı ve üretken bir biçimde geçmesini sağlar. Kendinize farkındalıklı, stresinizin azaldığı ve bir şeyler ürettiğiniz zamanlar hediye etmiş olursunuz.

Başkalarıyla vakit geçirmek ise hem sosyalleşmenizi hem de iletişiminizi güçlendirmenizi sağlar.

Acıya başka açılardan bakabilir ve onunla nasıl başa çıkacağınızı keşfetmenizi sağlar.

Stresten arınabilir, rahatlayabilir, gevşeyebilirsiniz.

Eserlerinizi üretirken karar verme ve yeni şeyler öğrenme becerilerinizin arttığını gözlemlersiniz.

O an’a odaklanarak zamanla hem dikkat sürenizin uzadığını gözlemlersiniz hem de bulunduğunuz anın farkına varmaya başlarsınız.


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!