Sağlıklı yaşam önerileri

Sağlıklı yaşam önerileri

1-Vücut analizleri belirli aralıklarla kontrol edilerek büyüme durumu izlenmelidir.

2-Aile,beslenme alışkanlığının kalitesini belirler bu bakımdan çocuklara iyi birer örnek olmalıdır.

3-Beslenme durumunun izlenmesi sürecinde tek başına aile değil uzman yardımı ile yeterli beslenme programının uygulandığından emin olunmalıdır.

4-Spor ve fiziksel egzersiz ile beslenme desteklenmelidir.

5-Eğer normalin üzerinde kiloya sahip ise kalori alımını azaltıcı ve enerji harcamasını arttırıcı program,aile tarafından çocuğa uygulanmalıdır.

6-Okul çağı çocuklarında büyük bir problem olan diş çürüğü riski göz ardı edilmemeli,beslenmesinde şekerli gıdaların alımı azaltılmalıdır.

7-Çocuğun besin seçiminde güvenilir besin kaynakları ve güvenilir olmayan besinler arasında çocuk ve ergenin seçim yapmasına,aile tarafından yardım edilmelidir.

8-Diyetin yağ, kolesterol, şeker, tuz içeriği açısından fakir olması sağlanmalıdır.

9-Sindirim problemlerini önlemek amacıyla çocukların lifli gıda alımına özen gösterilmelidir.( yaş+5 gr veya vücudun her kilogramı için 0.5 gr lif verilmelidir).

10-Beslenme programında demir içeriği yüksek besinler öncelikle tercih edilmelidir.

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Elif Fedakar

Dyt. Elif FEDAKAR, 1990 yılında doğmuştur. Lisans öncesi eğitimini İstanbul Haydarpaşa Anadolu Lisesi'nde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirmiştir ve Dyt. unvanı almıştır. Lisans eğitimi süresinde Yapı Kredi Spor Klubü’nde adölesan beslenmesi ve faaliyetleri konusunda eğitim koçluğu görevini üstlendi ve başarı sertifikası aldı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi'nde ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nse Klinik Diyetisyen olarak aktif görev yapmıştır. Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Klinik Çocuk Diyetisyeni olarak stajını başarıyla tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesi Kurum Mutfağı'nda Kurum Diyetisyeni olarak çalışmıştır. Ayrıca lisans eğitimi boyunca Yeme Bozuklukları, Gebe ve Emzikli Beslenmesi, Diyabet Hastalarında Beslenme ve daha bir ...

Etiketler
Okul çağı
Dyt. Elif Fedakar
Dyt. Elif Fedakar
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube