Psikoterapi, ruh sağlığıma ilişkin problemlerin bir profesyonel ile konuşulması yoluyla çözümlenmesini hedefleyen bir tedavi yöntemidir. Psikoterapi kişilik bozuklukları, kaygı bozuklukları (obsesif kompulsif bozukluk, fobiler, panik bozukluğu) , yeme bozukluğu (anoreksi ve blumia gibi) bir çok ruhsal sıkıntının tedavisinde faydalı olabilmektedir.

Psikoterapi ayrıca yaşama ait duygusal problemler ve zorluklarda da başvurulan bir tedavi yöntemidir. Genel anlamda problem adı verilse de duygusal çalkantıya sebep olan durumlar kendimizle, başkalarıyla, sosyal ortamlarla ya da yaşam içinde yer alan kurumlarla etkileşimlerimizden kaynaklanabilmektedir. Terapötik konuşma seanslarında, kişi problem yaratan durumları nasıl belirleyeceğini, ilişki ve tecrübelerini nasıl değerlendireceğini ve yaşamla ilgili nasıl gerçekçi hedefler belirleyeceğini öğrenir. Ayrıca söz konusu süreç, danışanların fırsat geliştirmeyi daha iyi öğrenebİlimelerine ve kendi hayatlarından daha sorumlu olabilmelerine yardımcı olur.

Psikoterapiden fayda görebilmek için, kişi ile terapist arasındaki iletişimin ve ekileşimin güven ortamı içerisinde olması gerekir.Sağlıklı güven ortamı oluştuktan sonra ruhsal durumunuzun özelliklerine göre terapist, yüzleştirme yaparak kişinin kendini objektif olarak değerlendirmesini sağlamaya çalışır.Bir psikoterapisti, kişinin etrafındaki diğer insanlardan farklı kılan özelliklerden biri de yapmış olduğu yüzleştirme ve değerlendirmelerdir.

Günümüzde etkili bir çok psikoterapi yöntemi bulunmaktadır. Temel noktalar kaçırılmadığı sürece, tüm psikoterapi yöntemlerinin danışanların daha etkin bir biçimde yaşayabilmeleri için sorunlarını yönetebilmelerine yardımcı olduğu söylenebilir. Bu nedenle ruhsal bir rahatsızlık durumunda fırsat yaratıp psikoterapi görmek kalıcı ve sağlam bir iyileşme içim çok önemlidir.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!