Panik bozukluk ve tedavisi
Panik bozukluk ve tedavisi

PANİK BOZUKLUK

Panik bozukluğu, vücudun doğal korku tepkisinin bir dış korku kaynağı olmadan devreye girmesidir. Panik atak, algınan tehlikeye karşı gösterilen bir tepkidir ve birtakım duyumlar (çarpıntı, titreme, sarsılma, nefes darlığı) bu duruma eşlik eder. Panik atakta kişi yoğun '' ölüm korkusu '' , '' kontrolünü kaybetme '' korkusu ya da ''aklını kaybetme'' korkusu yaşar.

Her yıl, sağlıklı kişilerin %10 'u bir kez panik atak geçirmektedir. Ancak, böyle bir heyecan nöbeti yaşamak, panik bozukluk tanısı konulup tedaviye başlanacağı anlamına gelmez. Panik atakların tekrarlaması ve ataklar olmadığı zamanlarda dahi benzeri bir şey yaşayabileceği konusunda yoğun sıkıntı ya da endişelerin olması gerekmektedir.

TEDAVİ

Panik bozuklukta, ilaç tedavisi ve psikoterapi kombinasyonu şeklinde bir tedavi görmek kalıcı ve sağlam bir iyileşme için çok önemlidir. Psikoterapide, panik atağın belirtileri hakkındaki yanlış inanışların düzeltilmesi amaçlanır. Ayrıca kişinin bedensel belirtilerini felaket olarak görmelerine yol açan düşünce kalıplarının sorgulanması ve bu problemle korkmadan baş edebilmesinin öğretilmesi hedeflenmektedir.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!