Psikolojik yardım becerileri çok çeşitli ve yapan kişiye göre farklılıklar arz etmektedir. Zaten başta insan sürekli olarak kendi kendine telkin etmek durumundadır.

Kişi kendi kendine psikolojik yardım yapıyorsa daha çok telkin ağırlıklı bir çaba içerisindedir. Başarılarında memnun olmakta motivasyon etkisiyle başarılı olduğu davranışları tekrarlamaktadır. Başarısız olduğunda canı acır, o durumdan ders çıkararak, kendi kendini teskin ve teselli etmeye çabalar. İyileştirici ve sakinleştirici ifadeler öne çıkar. Eş dost ve akrabanın psikolojik yardım becerileri daha çok telkin ve tavsiyeler olarak gündeme gelir. Eşlik etme, maddi, manevi destek gibi sosyal destekler öne çıkar. Bir yaşam koçunun psikolojik yardım becerileri, akıl verme, yol gösterme ve mantıklı öneriler getirme tarzında önümüze gelir.

Profesyonel anlamda psikolojik yardım becerileri içinde en önemlisi her halde empatik dinlemedir. Psikoloğa giden bir insan ilk beklentisi anlaşıldığını görmektir. Duygularının anlaşılması ve uygun ifadelerle geri bildirilmesi insanın gerginliğini alır. Sonrasında psikoloğun kullandığı çeşitli terapi teknikleriyle ruhsal yapı çözülerek rahatlar ve tedavi olarak günlük yaşama döner.


Bursa Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!