Psikolog ne İş yapar

Psikolog ne İş yapar

Günlük hayatımızda yaşadığımız olaylar bizim hayata bakış açımızı belirler. Yaşadığımız olumlu ve olumsuz olaylar neticesinde olayların şiddetine göre tepkiler vermekteyiz. Kimi birey soğukkanlılıkla karşılarken kimi biraz hüzünlü kimisi ise öfkesini ifade etmektedir. Zihnimizde olayların gidişatına dair düşünce, duygu ve davranışlarımız şekil almaktadır.

Beyin insanoğluna bahşedilmiş en önemli nitelik olması münasebetiyle olayları belirli bir açıdan değerlendirerek yaşamımızı idame ettirmekteyiz. Bu aşamada bireyin kendisini anlamada ve anlamlandırma da yaşadığı problemler psikologa getirmektedir. Peki, psikolog kimdir? Klinik Psikolog kimdir ve Terapist kime denir onun üzerinden sohbetimize devam edelim.

Psikolog, üniversitelerin ilgili fakültelerinin psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra psikolog unvanını almaktadır. Hemen hemen her üniversitede bu bölüm bulunmakla beraber okuması zevki bir bölüm olduğunu söylemekte fayda var. İnsan ve hayvan davranışlarını inceleyen bir bilim olarak bir bilinmezli ve bunların anlamlandırma çabası ne kadar da güzel olsa gerek.

Bir psikolog/terapist olarak mesleğini sevmek ve ömrünün kalan yıllarında bu mesleği icra etmek tarifi hem mümkün hem de mümkün olmayan duyguları barındırmaktadır. Üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra bireylerde ne yapacağım? Hangi kurumlarda çalışayım? diye sorular akla takılsa da bireyin kararlı ilerleyişi bu aşamada kendisine pozitif yönde katkılar sağlayacaktır.

Örneğin kamu kuruluşunda çalışmak isteyen bir bire KPSS sınavına hazırlanmaya çalışması ve aynı zaman da mesleğine katkı sağlayacak gelişimleri takip etmesi kararlılığının bir göstergesi olabilme niteliğindedir.

Özel sektörde çalışmak isteyen bir birey kurum ararken hem kendi donanımını arttırması hem de kurumun beklentilerine cevap verebilme niteliğinde olmasında fayda var. Klinik psikolog kime denir peki üniversitelerin ilgili fakültelerinin psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra klinik psikoloji yüksek lisans programını bitirenlere denir. Klinik bu manada bebeklik döneminden yaşlılık dönemini kapsayan bir süreç olarak nitelendirilse de bence klinik psikologların da kendi içinde uzmanlaşacağı alanlar olmalıdır. Örneğin;aile danışmanı,kişilik bozuklukları terapisti,cinsel terapist vs gibi.

Terapist kime denir peki tüm bunları gerçekleştirip ilgi duyduğu terapi ekolunu benimseyip eğitim alan kişiye terapist denilmektedir. Burada önemli olan klinik sahada tecrübeli olabilmek ve eğitimlerin sadece hastaya yönelik olmadığını düşünüp kendimiz ile alakalı konularda da gelişimimizi kat etmemizi sağlayacak adımları atıyor olmamız önem arz etmektedir.

Öyleyle mesleki gelişiminden yola çıkacak olursak hasta da kendisini anlayacak ve anlamlandıracak psikolog,klinik psikolog ve terapist arıyor ve kendimizi geliştirmemiz bu aşamada daha da önemini fark etmemize sebep oluyor.

Hayatın yorgunluğu ve stres faktörlerin bu aşamada yoğun olduğu toplumumuzda ruh sağlığımız bu açıdan önemlidir. Sağlıklı bireylere ne kadar çok ihtiyacımız var.

Dışarıya çıktığımız zaman aracı hem hatalı sollayıp hem de öfkesine maruz kaldığımız şoförler var, ulaşması maddi açıdan kolay olan madde bağımlısı gençler var,bilgisayar başında sosyal hayattan uzak çocuklarımız var,evinden çıkmayan depresyonda olan ev hanımlarımız var.Örnekleri çoğaltabiliriz yalnız değilsiniz yardıma ihtiyaç duyduğunuz her yerde profesyonel kişilerden destek almanızda fayda var.

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Etiketler
Psikolog
Uzm. Psk. Muhammed Enes İmert
Uzm. Psk. Muhammed Enes İmert
Malatya - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube