Prp nedir, niçin uygulanır ?

Prp nedir, niçin uygulanır ?

PRP Trombositten zengin plazma (kan)demektir.PRP tedavisinde kişinin kendi kanından elde edilen,pıhtı hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma ile cildi yenilemekte kullanılan bir yöntemdir.Cilt yaralandığında ,cildi tamir etmek için pıhtı hücreleri gerekir.Pıhtı hücreleri büyüme faktörleri olarak adlandırılan maddeleri salgılayarak cildin tamir edilme sürecini başlatır.Ayrıca yaralı bölgeye kök hücreleri çekerler.Bu yüzden cilde pıhtı hücrelerinden zengin PRP tedavisi yapıldığında ciltte onarılma ve yenilenme süreci tetiklenmiş olur.

PRP bu onarıcı ve yenileyici etkisi nedeniyle ortopetik ve cerrahi girişimlerde etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Estetik dermatolojide ise;

__Cilt sarkmalarında ,

__Kırışıklık tedavisinde,

__Leke ve sivilce tedavisinde,

__Yara izlerinin giderilmesinde ,

__Cilt çatlaklarının düzeltilmesinde ve saç dökülmelerinde kullanılmaktadır.

      

Uygulama için hastanın kanı steril bir ortamda özel tüplere alınır.Özel tüpler santrifüj denen alette belirli bir hızda ve sürede döndürülür.Özel tüpler olmadan elde edilen plazmada 200 bin civarında trombosit (pıhtı hücresi) vardır.Bu sayı cildi yenilemekte yeterli olmaz.PRP tedavisinde kanın konulduğu özel tüpler sayesinde bir milyon pıhtı hücresi içeren plazma elde edilir.Bu sayı cildi yenilemek için etkin ve yeterlidir.Elde edilen bu içerik ciltte sorunlu bölgelere minik iğneler yardımıyla cilt altına ve içine verilir.

İşlem yaklaşık yarım saatte tamamlanır.İlk günden itibaren ciltte parlaklık ve gerginlik görülmesine karşı n ,etki birkaç haftada görülür.Ciltteki sorunun çözülmesi için tek uygulama yetmez.2-4 hafta arayla en az 3 veya 4 uygulama yapılmalıdır.Yılda 1 veya 2 kez de tekrarı önerilir.

Enjekte edilen içerik hastanın kendi kanıyla hazırlandığı için ve steril ortamda hazırlandığı için yan etki riski yoktur.İşlem sırasında oluşabilecek kızarıklık ve ödem birkaç saat içinde geçer.

Bazen yapılan iğnelere bağlı küçük ve geçici morluklar olabilirse de kısa sürede geçer.

      

PRP tedavisi yapıldıktan sonra ciltte yenilenmeye bağlı; sıkılaşma , sarkmada azalma,kırışıklıklarda azalma,ciltteki lekelerde azalma ve cilt renginde aydınlanma görülür.Saçlı deriye uygulandığında saç kalınlığında artış,seyrek alanlarda yoğunlaşma görülür.

PRP,lazer,peeling uygulamalarından hemen sonra derinin hızla yapılanmasını sağlamak için de kullanılabilir.

PRP etkin ve güvenli uygulama olmakla birlikte ,uzman kişiler tarafından uygun ortam ve koşullarda uygun kişilere yapılmalıdır.

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Birsen Ergus

Uzm. Dr. Birsen ERGUS, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 1993 - 1996 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak Dermatoloji Uzmanı olmuştur.

Uzm. Dr. Birsen ERGUS, 1997 - 2011 yılları arasında Onkoloji Hastanesi'nde, 2011 - 2014 yılları arasında Özel Medicabil Hastanesi'nde, görev yapmış mecburi hizmetinden bugüne toplam 31 yıllık tecrübesi bulunmaktadır.

 

Uzm. Dr. Birsen Ergus
Uzm. Dr. Birsen Ergus
Bursa - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube