Botox nedir, hangi amaçlarla kullanılır ?

Botox nedir, hangi amaçlarla kullanılır ?

Yaşlanmak, kırışıklıklarımızın olması doğal bir süreçtir.Taşıdığımız kırışıklıklar her bir tecrübenin ,bir çok yaşanmışlığın izleridir belkide.Ama ne yazık ki günümüzdeki yaşam koşulları kırışıklıklarımızın daha erken ve derin olmasına yol açmaktadır.Bilinçsizce deldiğimiz ozon tabakası nedeniyle güneş ışınları,yoğun kullanılan teknoloji ürünleri,uzun çalışma saatleri,bilinçsizce kullanılan kozmetik ürünleri bunlardan sadece bir kaçı.Bunun yanında insanların yaşam süresinin uzaması ,görünümüne verdiği önemin artması ile yaşlanma süresini yavaşlatma ve geciktirme konusu ilgi çekmeye başlamıştır. Deri görüntüsünün bozulmasından kaynaklanan psikolojik problemler kişinin sosyal ilişkilerini,işlerini,imajını ve sonuç olarak da sağlığını etkilemektedir.Deri,yaşlanmaya bağlı değişikliklerin görünür olduğu en temel organdır. Yüz ve boyun da deri yaşlanmasının en belirgin olduğu bölgelerdir.

Ama insanoğlu durur mu ? Yeni sorunlara yeni çözümler getirir mutlaka.Son yıllarda kırışıklıklara karşı da yeni çözümler geliştirilmiştir.Botox uygulamaları da bunlardan en güveniliri ve sık uygulananıdır.

Botox; Clostridium Botulinium tarafından salgılanan bir toksindir.Estetik amaçlı özellikle yüz ve boyun bölgesinin kırışıklıklarının giderilmesinde kullanılır.Uygulamalar çeşitli uyaranlarla (mimik hareketleri gibi )kırışıklığa neden olan kaslara uygulanır.Botox,kasları uyaran sinirlerin geçici felcine ve dolayısıyla kasılamamasına neden olur. Uygulama sonucunda kırışıklıkların giderilmesi sağlanır.Bunun yanında tekrarlanan uygulamalar sonucunda kaslar kullanılamayacağı için erken kırışıklıkların oluşumu ve kalıcı kırışıklığın oluşumu engellenmiş olur.Etki 5-7 günde başlar 2 haftada maximuma ulaşır.Etkinliği 3-6 ay sürer. Her uygulama sonunda daha da uzar.

Botox toksini kırışıklık tedavisi yanında aşırı terleme tedavisinde de etkin bir şekilde kullanılmaktadır..Koltuk altı terlemesinde,el ve ayak terlemelerinde bir çok yöntemden daha etkin ve güvenilirdir.Koltuk altı botox uygulamalarında etki 3-7 günde başlar,2-4 haftada maximuma ulaşır.Etkinliği 6-8 ay sürer.El ve ayak Botox uygulamalarında etki (10-15 )günde başlar 4-8 hafta da maximuma ulaşır.Etkinliği 3-9 ay sürer.

Botox estetik amaçlı ve terleme tedavisi yanında,nörolojik,ortopedik,gastroentorolojik,oftalmalojik birçok hastalığın sağaltımında güvenle kullanılmaktadır.

Botox uygulamaları uzman kişilerce,uygun dozda ve endikasyonda yapıldığında çok güvenilir,kolay uygulanabilir ve yüksek oranda etkili bir yöntemdir.Bununla birlikte gebelik ve emzirme durumunda ,kan hastalığı olanlarda ,kas hastalarında ,alerji öyküsü olanlarda ve kimi ilaçlarla birlikte uygulanmamaktadır.

 

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Birsen Ergus

Uzm. Dr. Birsen ERGUS, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 1993 - 1996 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak Dermatoloji Uzmanı olmuştur.

Uzm. Dr. Birsen ERGUS, 1997 - 2011 yılları arasında Onkoloji Hastanesi'nde, 2011 - 2014 yılları arasında Özel Medicabil Hastanesi'nde, görev yapmış mecburi hizmetinden bugüne toplam 31 yıllık tecrübesi bulunmaktadır.

 

Etiketler
Botox ne için kullanılır
Uzm. Dr. Birsen Ergus
Uzm. Dr. Birsen Ergus
Bursa - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube