Mezoterapi nedir, nerelerde kullanılır ?

Mezoterapi nedir, nerelerde kullanılır ?

Mezoterapi,Yunanca orta anlamına gelen "mesos" ve medikal olarak tedavi etmek anlamına gelen "therapeia"kelimelerinden oluşur.Farmakolojik ilaçların deri içine ve altına enjekte edilmesi tekniğidir.Deri ve deri altının fiziksel ve kimyasal olarak uyarılması sağlanır. Gerekli dokuya enjeksiyon ile daha az dozlarda ilaç kullanımına da izin verir.Ayrıca ilaçların sistemik uygulamadaki etkilerini de azaltmış olur.Mezoterapi,dermatokozmatolojide yüz gençleştirme,saç dökülmesi,selülit ve lokal yağ depolanmasının tedavisinde kullanılır.

      

Yüz mezoterapisinde amaç derinin yenilenmesi,nemlendirilmesi,yaşlanmanın önlenmesi,kırışıklıkların ve sarkmaların giderilmesidir.Birtakım vitaminler , yaşlanma karşıtı maddeler,mineraller,proteinler,hyaluronik asit mikro iğnecikler aracılığı ile cilt altına uygulanır.Bu sayede deride fibroblast denen yenileyici hücreler artar. Yeni kollajen, elastin ve hyaluronik asit üretimi artar.Sonuç olarak da derinin neminin ,parlaklığının ve sıkılığının artırılması sağlanır.

Uygulama 1-2 hafta aralıklarla ortalama 6-8 seans uygulanır.Bu yöntem boyun ve dekolte bölgesinin düzeltilmesinde de yaygın olarak kullanılır.

Saçlı deri mezoterapisi ,saç dökülmesini durdurmak, var olan saçın kalitesini arttırmak ve yeni saç çıkışını aktif hale getirmek için belirli periyotlarla uygulanır.

Saçın ihtiyacı olan vitaminler ,mineraller,proteinler ve karışımlar mikro iğnecikler yardımı ile saçlı deriye uygulanır.

Değişik tedavi protokolleri olmakla birlikte 1-2 hafta aralıklar ile 10-12 seans uygulanır.

Selülit ve yağ eritme mezoterapisinde birtakım ilaçlarla lipo ödemin azaltılması,kan dolaşımının arttırılması,yağın eritilmesi ve destek dokuların onarılması ve korunması amaçlanır.

Bu amaçla lipolitik (yağ eritici),dolaşım düzenleyici,bağ dokusuna etkili güçlendirici ilaçlar enjekte edilir.

Kol ve bacaklar ,karın ,kalçalar ve basen bölgeleri uygulama alanlarıdır.

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Birsen Ergus

Uzm. Dr. Birsen ERGUS, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 1993 - 1996 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak Dermatoloji Uzmanı olmuştur.

Uzm. Dr. Birsen ERGUS, 1997 - 2011 yılları arasında Onkoloji Hastanesi'nde, 2011 - 2014 yılları arasında Özel Medicabil Hastanesi'nde, görev yapmış mecburi hizmetinden bugüne toplam 31 yıllık tecrübesi bulunmaktadır.

 

Etiketler
Mezoterapi yöntemi
Uzm. Dr. Birsen Ergus
Uzm. Dr. Birsen Ergus
Bursa - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube