Güneş lekeleri nedir, korunma ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Güneş lekeleri nedir, korunma ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Deri lekelenmeleri,güneş ışığına maruziyet,çeşitli ilaç veya kimyasal maddelerle karşılaşma yada bazı hastalıkların varlığı gibi nedenlerle ortaya çıkar.Sık görülen, kozmetik olarak sıkıntı yaratan bir problemdir.

Deride lekelenmeyle seyreden hastalıkların en sık görüleni melazmadır (halk arasında gebelik maskesi olarak adlandırılır ). Melazma ,güneşe maruz kalan bölgelerde ortaya çıkan edinsel,kronik ve tekrarlayıcı deri koyulaşmasıdır.Yanaklar,alın,dudak üstü ve çene gibi bölgelerde görülür.Genellikle simetrik,düzensiz iyi sınırlı,kahverengi,gri veya siyah yamalarla karakterizedir.Koyu tenli kadınlarda daha sık gözlenir.Genetik,güneş ve ultraviyoleye maruziyet en iyi bilinen etyolojik faktörlerdir.Gebelik gibi bazı fizyolojik durumlar,bazı hormonal hastalıklar ve özellikle doğum kontrol hapları gibi hormonal tedaviler sık karşılaşılan tetikleyici faktörlerdir.

 

      

Melazma tedavisi zordur.Kullanılan ilaçların tedaviye yanıtı zayıftır.Genelde uzun süreli ve sabır gerektiren tedavilerdir.Tedavide kullanılan ajanların yan etkileri de görülebilmektedir.

Melazma tedavisinde ,başlıca hedef ultraviyole ışınlarından korunmaktır.Bu amaçla güneş koruyucular ( gün örtüleri )kullanılmalı,şemsiye,gözlük,şapka gibi gereçlerden yararlanılmalıdır.Bunların yanında kötü makyaj malzemesi,kozmetik ajanlar,doğum kontrol hapları ve güneş ışınlarına duyarlandırıcı ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.

 

Sağaltım amacıyla lokal soyucu ajanlar,peeling PRP,ve lazer uygulamaları yapılmaktadır.Tedaviler yüz güldürücü olmakla birlikte korunma yöntemleri daima sürdürülmelidir.

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Birsen Ergus

Uzm. Dr. Birsen ERGUS, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 1993 - 1996 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak Dermatoloji Uzmanı olmuştur.

Uzm. Dr. Birsen ERGUS, 1997 - 2011 yılları arasında Onkoloji Hastanesi'nde, 2011 - 2014 yılları arasında Özel Medicabil Hastanesi'nde, görev yapmış mecburi hizmetinden bugüne toplam 31 yıllık tecrübesi bulunmaktadır.

 

Etiketler
Güneşten korunmak
Uzm. Dr. Birsen Ergus
Uzm. Dr. Birsen Ergus
Bursa - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube