Prostat büyümesi ve hastalıkları tedavisinde yeni bir tedavi yöntemi: radyo frekans ablasyon sistemi

Prostat  büyümesi ve hastalıkları  tedavisinde yeni bir  tedavi yöntemi: radyo frekans  ablasyon sistemi

Ülkemizde yeni kullanıma  giren ve tarafımdanda uygulanan  TEMPRO   Radyo frekans  tümör ablasyon  sistemi ile  prostat  ameliyatı olamayan, olamıyacak veya  olmak istemeyen genç  ve yaşlı  hastalar için yeni  bir seçenk oluşturmaktadır.  Kronik prostatit tedavisinde de  başarıyla  uygulanmaktadır.

  Uygulamada hastanın prostatıtın  büyüklüğüne  göre  uzunlukta özel  imal  edilmiş sonda takılarak bir saat  süresince prostat  radyo frekans dalgası  ile  ısıtılmaktadır. Benign prostat  tedavisinde 55  dereceye kadar   prostatit tedavisinde 48  dereceye  kadar prostat   60  dakika  boyunca  işleme tabi tutulmaktadır. Prostatik urethrası  23 mm ıle  70  mm arasındakı  büyüklükteki prostatlara uygulanabilmektedir. Tedavi öncesi ve sırasında ağrı  kesıcı  ilaç kullanıması  hastayı  rahatlatır. Ağrı eşiği düşük hastalarda sedasyon eşliğinde yapılabilir.

İşlem sonrası dönemde büyük prostatlarda idrar  hissini azaltmak ve  ödemin  geçmesini  beklemek için bir süreliğine  sonda  ve spazmolitik ilaç uygulaması  yapılabilir. 

 

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız

Op. Dr. M.Murat YILDIZ, 12 Nisan 1965 tarihinde Ankara'da doğmuştur.  Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1982 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitime başlamıştır. 1983 yılı itibari ile Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1989 yılında  tamamlayarak ihtisasını ise yine  Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde yapmış ve Üroloji Uzmanı olmuştur.

Uzmanlık eğitimi sonrasında Mevki Asker Hastanesi, Medart Tıp Merkezi, gibi birçok kurumda görev yapmış olan Op. Dr. M.Murat YILDIZ Amerikan Üroloji, Uluslararası Üroloji, Türk Endoüroloji gibi bir çok dernek üyeliği olup, 2004-2018 yılları arasında Etlik Lokman Hekim Hastanesi'nde görev yapmış olup 2018 Kasım ayından itibaren özel muayenehanesi'nde devam etmektedir.

 

Etiketler
Prostat hastalığı
Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız
Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız
Ankara - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube