Polikistik over sendromunda beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değişiklikleri hastalığın seyrini değiştirmek ve iyileştirmek açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Polikistik overda beslenme söz konusu olduğunda iki faktör önümüze çıkar: kilo yönetimi ve insulin.

İnsulin hastalıkta kilit role sahiptir ve bu nedenle diyetin buna uygun biçimde düzenlenmesi gerekir. Bu hastalığı yaşayan çoğu kadında insulin direnci gelişir, bunun yanı sıra 40 yaş altı kadınlarda ise diyabet- prediyabet olma olasılığı yüksektir.

Polikistik overda beslenmenin önemi de tam olarak buradadır. Diyete uyum sağlamak ve sağlıklı kiloya ulaşmak insulin seviyesini normal aralığa getirir.

Beslenme programına tam uyum sağlanamasa bile yapılacak küçük değişiklikler bile genel sağlık durumunu iyileştirir.

Liften zengin besinler, balık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı meyveler( berry grubu), brokoli, sağlıklı yağlar (zeytinyağı, avokado..), yağlı tohumlar, fermente süt ürünleri, bitter çikolata ve tarçının bu dönemde tüketilmesini öneriyorum. Bunların yanı sıra beyaz ekmek, seri üretim hamur işleri, rafine karbonhidratlar, kızartmalar, eklenti şeker içeren ürünler, şekerli gazlı içecekler, işlenmiş etler, margarinden kaçınmalıyız. Aynı zamanda bu dönemde kırmızı et tüketimi sınırlandırmak da sağlık açısından güzel bir davranış olacaktır.

Düzenli egzersiz ile ekstra kilo kaybı ve daha düzenli regl dönemlerini gözlemliyoruz. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmenin yanında en az haftada 3 gün yarım saat olacak şekilde egzersiz eklemek hastalığı yönetmede oldukça etkilidir.


Bursa Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!