Penisinin yeterli ölçülerde olması tüm erkekler için önemli bir faktördür. Ereksiyon halindeki bir penisin ideal uzunluğu 12 cm’nin üzerinde, kalınlığı ise yaklaşık olarak 10-11 cm. civarında olmalıdır. 12 cm’den daha az ölçüde olan penisler kısa olarak kabul edilmektedir. Günümüzde penis estetiğinin daha fazla önemsenmesi sebebiyle boyunu uzatma, eğrilik düzeltme, sünnete bağlı şekil bozukluklarının giderilmesinin yanı sıra penis kalınlaştırmaoperasyonları da yapılmaktadır.

Penisin uzunluğu bir cetvel yardımıyla kolayca ölçülebilir. Kasığınızdan penis ucuna kadar olan bölümü ölçtüğünüzde uzunluğunu, orta kısmına doladığınız bir ipin uzunluğunu ölçerek de kalınlığını ölçebilirsiniz. Penisin istenilen şekilde olmaması, erkekleri fizyolojik ve psikolojik açıdan olumsuz etkilemektedir. Yetersiz ölçülerde bir penis, cinsel ilişkinin verimini de azaltmaktadır. Cinsel ilişkide istenilen sonuçlar alınması eşler arasında problem yaratan başlıca sorunlardan biridir. Böylece erkekte özgüven azalması, vücudundan utanma, depresyon, anksiyete gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Bir penisin boyutu, kalınlığı ve şekli bir arada değerlendirilmedir. Bunlardan herhangi birinde sorun yaşayan kişiler cerrahi operasyona başvurmaktadır. Uzmanlara göre penisin kalınlığı, boyutundan daha önemli bir etkendir. Çünkü cinsel ilişki esnasında, kadının zevk aldığı bölgeler derinde değildir. Başarılı bir cinsel ilişkide kalın penis, uzun penise göre daha fazla tercih edilmektedir.

Penis kalınlaştırma operasyonu nasıl yapılır?

Penis kalınlaştırma operasyonu için başvuran bir hastanın ilk önce isteklerine, fizyolojik özelliklerine ve penis boyutlarına bakılmaktadır. Herkese aynı işlem uygulanması doğru değildir. Genel anlamda birbirinden farklı 3 yöntem vardır. Bunlar; yağ enjektesi, dolgu maddesi kullanımı ve kompozit doku transferleridir. Yağ enjekte edilerek yapılan operasyonlar en çok tercih edilendir. Kullanılacak yağ, kişinin kendisinden alınarak elde edilmektedir. İhtiyaçtan daha fazla yağ enjekte edilecektir çünkü yağların bir kısmının sonradan eridiği gözlemlenmiştir. Penis dokusu ile deri arasına bu yağ dokusu enjekte edildiğinde penis çapı birkaç cm. daha kalınlaşacaktır. Kişiden yağ dokusu alma ve yağın penise enjekte edilmesi esnasında özel bir yöntem kullanıldığı için, ciltte herhangi bir ameliyat izine rastlanmamaktadır.

Dolgu maddesi ile penis kalınlaştırma işlemi de diğer bir alternatiftir. Bu işlemde de yapay dolgu maddesi penise enjekte edilir. Kompozit doku transferlerinde ise başka kişilerden veya kadavralardan alınmış dokuların yeniden işlenerek penise eklenmesidir. Bu işlemlerin başarı olasılığı, yağ enjekte yöntemine göre daha düşüktür. Yine de bir kere yağ enjekte edildikten sonra sonucun hemen olumlu olması beklenmemelidir. Bu işlem gerektiğinde bir süre sonra tekrarlanabilir. Penis kalınlaştırma operasyonu yaklaşık olarak 1 – 2 saat süre içerisinde gerçekleşmektedir. Operasyon esnasında lokal anestezi yöntemi tercih edilir ancak hastanın ve doktorunun isteklerine bağlı olarak genel anestezi de uygulanabilmektedir.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyattan sonra hasta 1 gün içerisinde taburcu edilir ve hızlı bir şekilde toparlanır. Dokuların tam olarak uyum sağlayabilmesi için 1 ay süreyle cinsel ilişkiye ara verilmelidir. Bu işlemden sonra ereksiyon veya erken boşalma gibi problemler görülmez. Ancak ameliyattan sonra yağ alınan bölgede ve enjekte edilen yerlerde bir miktar ağrı veya şişlik olabilmektedir. Dikkat edilmediği takdirde enfeksiyon oluşabilmesi sebebiyle antibiyotik kullanımı tavsiye edilmektedir.

Penis kalınlaştırma operasyonun başarı oranı yapılan kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; sigara içen bir kişiye enjekte edilen yağ dokusunda erime gibi problemler olması çok normaldir. Sigaranın içerisinde bulunan zararlı maddeler bu dokulara zarar verecektir. Ameliyattan önce ve ameliyat sonrasında en azından bir müddet süreyle mutlaka sigara alışkanlığı bırakılmalıdır. Penis kalınlaştırma operasyonunda, penis ile ilgili yapılacak diğer operasyonlara göre daha olumlu sonuçlarla karşılaşılmaktadır.


Antalya Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!