Ozon tedavisi nedir? hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Ozon tedavisi nedir? hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Tıbbi ozon gazı (O3) kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Ozon şeffaf, renksiz bir gazdır. Kendine has özel bir kokusu vardır.

Tıbbi ozon gazı saf ozonla saf oksijenin belli oranda karıştırılmasıyla oluşur. Elde edilen tıbbi ozon, hastaya belli dozlarla verilir. Uygulanacak ozon dozu hasta ve hastalığa göre değişir. Uygulanacak dozun miktarını ozon tedavisi konusunda eğitim almış ve bunun için sertifikalandırılmış hekiminiz belirler.

Ozon tedavisinin pek çok uygulama yöntemi vardır. Majör Otohemoterapi en sık uygulanan yöntem olup bu metotla hastadan 50-200 ml kan alınarak, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar kişiye geri verilmesidir. Bunun yanında minör otohemoterapi, eklem içine , kas içine enjeksiyon , açık yaralara direk uygulama, torbalama, rektal uygulama vbg. çeşitli uygulama yöntemleri de vardır.

Ozon tedavisinin yararları nelerdir ? 

Dokulara giden kan dolaşımını artırır , kan ve lenf sisteminin temizlenmesine yardımcı olur, cildin canlanıp gençleşmesine yol açar, bağışıklık sistemini güçlendirir, çok güçlü bir antimikrobiyal olduğundan enfeksiyonları iyileştirir, kasları gevşetir , ağrıları azaltır, eklem dejenerasyonunu önleyerek ağrıları azaltır, hafızayı güçlendirir, stresi azaltır, vücuttan toksin atılımını artırır.

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Eklem ağrıları ve kireçlenmeler

Bel ve boyun fıtıkları

Fibromiyalji

Kronik yorgunluk sendromu

Diyabet ve buna bağlı komplikasyonlar

Yara tedavisi

Depresyon

Detox amacıyla

Antiaging (yaşlanma karşıtı) amacıyla

Bağışıklı sistemini güçlendirmek amacıyla

Dolaşım bozuklukları

Hepatit B-C ve pek çok enfeksiyöz rahatsızlık

Allerji - Astım tedavisi

Candida tedavisi vbg.

Ozon Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Oldukça güvenli bir tedavi yöntemi olan ozon tedavisinde uygun teknik kullanıldığı taktirde yan etkileri yok denecek kadar azdır.Bildirilen yan etkilerin çoğu uygulama hatasına bağlı lokal komplikasyonlardır. Bazı durumlarda ozon tedavisinin uygulanması sakınca arzeder bunlar doğuştan Glukoz  6 Dehidrogenaz enzim eksikliği (Favizm) olanlar, ACE inhibitörü kullananlar, kanama bozukluğu olan hastalar, ozon alerjisi olanlar vs. sayılabilir.

Bu makale 6 Temmuz 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Necdet Çatalbaş Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Yazar toplam 10 makale yazdı.

Etiketler
Ozon diskektomi
Uzm. Dr. Necdet Çatalbaş
Uzm. Dr. Necdet Çatalbaş
Karabük - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
x
Facebook Twitter Instagram Youtube