Özgüven sorunları için destek alma zamanınız gelmiş olabilir mi?
Özgüven sorunları için destek alma zamanınız gelmiş olabilir mi?

Özgüven elbette okul yaşamından başlayarak, karşı cinsle ilişkiler, iş hayatı, başarı, para kazanma, var olan yetenekleri ifade etme gibi konularda çok önemli bir gereksinimdir.

Özgüven problemi bir çocuğun okul başarısını düşürür

Bir gencin karşı cinsle iletişim kurmasını zorlaştırabilir

İş hayatında performansını göstermesini engelleyebilir. Bu sebeple de çalıştığının karşılığını almasını engelleyebilir.

Var olan kıymetli yeteneklerini ifade etme ve bunlardan gelecek övgüyü görmesini engelleyebilir.

Günümüzün rekabete dayalı, bireyci dünyasında özgüven eksikliği maalesef geri planda kalmaya, hakettiğinin altında bir yaşam sürmeye sebep olabiliyor.

Özgüvenin bir çok sebebi vardır. Ailenin yetiştirme tarzı, kültür, yaşanılan olumsuz olaylar, travmalar, sağlık problemleri, sosyo ekomomik problemler gibi.. bu sorunlar özgüvensizliğin kaynağını beslemek için yeterli gerekçeler olsa da artık yaşamınızda özgüveni geri kazanmak ve hayatınızın kontrolünü elinize almanız için vakit gelmiş olabilir.

Kendinizi ifade etmekte, düşündüklerinizi ve inandıklarınızı savunmakta zorluk yaşıyorsanız, her konuda fazla uyumlu davranıyorsanız, eleştiri karşısında çok kırılıyorsanız, bir işi yaparken ve onu sunarken kendinizden şüphe duyuyor, başardığınızdan emin olamıyorsanız, sürekli onay ihtiyacı duyuyorsanız, iyi taraflarınızdan daha çok eksik taraflarınız gözünüze çarpıyorsa özgüven sorunları yaşıyorsunuz demektir.

Artık değişmek ve özgüvenimi kazanmak istiyorum diyorsanız psikoterapi en önemli destekçiniz olacaktır.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!