Normal doğum!!!!!!

Normal doğum!!!!!!

Normal doğum nedir?

Gebeliğimiz miada yani son adet tarihine göre 38 ile 42 haftaya ulaştığında rahim doğum eylemini gerçekleştirmek için düzenli kasılmaya başlar. Bu düzenli rahim kasılmaları rahim ağzında genişlemeye ve silinmeye yani incelmeye neden olur. Rahim ağzı yaklaşık on santimlik açıklığa ulaştığında bebek vajene doğru itilir ve sonunda doğum gerçekleşir.

Doğum evreleri nelerdir?

Birinci Evre: Rahim kasılmalarının başlamasından rahim ağzının tam açılmasına kadar sürer.

İkinci Evre : Rahim ağzının tam açılmasında bebeğin doğumuna kadar geçen aşamaya denir.

Üçüncü Evre : Bebeğin doğumundan plasenta yani eşin doğumuna kadar geçen süreye denir.

Miadında gebede nişan gelmesi ne anlama gelir?

Gebeliğimiz doğuma yaklaştığı dönemde bebek leğen kemiğine doğru ilerler. Rahim ağzı yumuşamaya ve vajinal akıntı artmaya başlar. Rahim ağzında gebelik boyunca sümüksü bir materyalden bir tıkaç vardır. Doğumun başlangıç arifesinde bebeğin başı rahim ağzına baskı yaparak esnemesine ve hafifçe açılmasını sağlar. Bu tıkaç hafif bir kanama ile rahim ağzından vajene atılır. Halk arasında bu olaya nişan gelmesi denir. Bu hafif kanama doğumun başlamak üzere olduğunu veya kısa süre içinde başlıyacağını gösterir.Bu durumun sonucu her gebede farklı şekilde görülebilir. Bazen kısa süre içinde aktif doğum başlayabileceği gibi bazende bir kaç günden bir kaç haftaya kadar uzayabilir.

Doğum aktif olarak ne zaman başlar?

Rahim ağzının açıklığı 3-4 cm'e ulaştığında ve rahim düzenli olarak kasıldığında başlar.

Yalancı doğum eylemi nedir?

Gebeliğin son dönemlerinde rahimde kasılmalar başlar. Bu kasılmalar rahmin doğuma hazırlanmasıdır. Bazen gebe tarafından bu durum doğum başlıyor gibi algılanabilir. Bu kasılmalar düzenli ve çok güçlü değildir. Gerçek doğum sancıları başladığında, düzenli aralıklarla gelir ve giderek şiddetlenir.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Melik Yazır, 26.06.1968 tarihinde Manisa'da dünyaya geldi.  İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimlerini Manisa' da tamamlamasının ardından tıp eğitimini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde sürdürdü ve 1993 yılında mezun olarak tıp doktoru unvanını aldı. Dr. Yazır, mecburi hizmetini Batman'da tamamlamasının ardından 1994 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasına başladı ve Perinatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oktay KADAYIFÇI'nın asistanlığı görevini yürüttü. İhtisasını 1998 yılında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Prof.Dr.Atilla KÖKSAL şefliğindeki 3.Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinigi'nde tamamlayan Dr. Yazır, 1999 yılında Turgutlu Devlet Hastanesi'nde göreve başladı. Dr. Yazır 2000 yılında Kıbrıs Girne Askeri Hastanesinde askerlik hizmetini tamamlamasının ardında ...

Etiketler
Normal doğum nedir?
Op. Dr. Melik Yazır
Op. Dr. Melik Yazır
İzmir - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube