Reprodüktif immünolojinin tarihçesi

Reprodüktif immünolojinin tarihçesi

1940’lı yıllarda Dr. Medewar’un çalışmasından ortaya çıkan reprodüktif immünoloji, ona en nihayetinde Nobel Ödülü kazandırmıştır. Dr. Medewar, dişi bir farenin erkek partnerinden alınan bir organın dişi farede kabul edilmediğini ama eğer fare erkek farenin yumurtasıyla hamile kalmışsa bu organın ret edilmediğini gözlemlemiştir. Ayrıca her hangi bir erkek fareden alınan organı dişi farenin bünyesinin kabul etmediğini, ancak organın karnında taşıdığı embriyonun babasından olursa kabul ettiğini fark etmiştir. Bu da dişi farenin bağışıklık sisteminin babanın bazı organlarına karşı “seçici  tolerans” gösterdiğini ispatlamıştır.

Annenin bağışıklık sisteminin bir embriyoyu kabul etmedeki belirgin rolüyle alakalı başka araştırmalar da yapılmaktadır. Bugün bağışıklık sisteminin tam işlevi ve bunun hamileliği nasıl etkilediği hakkında oldukça bilgi sahibiyiz. Bağışıklık sisteminin işlevindeki kusurlar ve bunların tekrarlanan düşüklerle nasıl sonuçlandığı hakkında birçok bilgi bulunmaktadır. Çok şükür ki bu tedavi yönetmelerinin  geliştirilmesi dünya çapında bir çok anne adayının başarılı bir hamilelik geçirmesine olanak vermiştir.

 

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Halit Fırat Erden

Op. Dr. Halit Fırat ERDEN, 30 Temmuz 1966 tarihinde Mersin'de doğmuştur. 1984 yılında Tarsus Amerikan Koleji'nde lisans öncesi eğitimini tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başlamış olduğu tıp eğitimini 1990 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1995 yılında ise Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda ihtisas eğitimini tamamlamış ve uzmanlığını almıştır. 1995 - 1997 yılları arasında University of California - San Diego'da Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite alanında üst ihtisas eğitimini tamamlamıştır. Eastern Virginia Medical School - Jones Institute Tüp Bebek Merkezi'nde ve Cornell Medical Center'da Gözlemci olarak bulunmuştur.  Op. Dr. Halit Fırat ERDEN, 1999 - 2009 yılları arasında Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde Medikal Direktör ...

Etiketler
Embriyo
Op. Dr. Halit Fırat Erden
Op. Dr. Halit Fırat Erden
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube