Günümüzde psikoloğa gitmek nasıl karşılanıyor? Kimler psikoloğa başvuruyor?

Bu soruların cevabını bulmak için ilk olarak kendimize sormalıyız. Ben sordum ve cevabım farkındalığım var oldu, halledemiyorum bilinçaltımda var olan yanlış öğrenmelerimi tek başıma değiştiremiyorum. Bunu yapabilecek bir psikoloğa veya terapist de ihtiyacım var. Bu benim yanıtım olurdu. Ya başkalarının yanıtı ne olurdu diye düşündüğümüz de;

-Kendimi kötü hissediyorum

-Ölüm ve ayrılık sonrası

-Mutsuzum

-Eşimle anlaşamıyorum

-Çocuklarımla sorun yaşıyorum

-İnsanlarla iletişim kuramıyorum

-Patronumla sıkıntı yaşıyorum

-Annem-babam hayatıma çok karışıyor

-Sürekli uç duygularda yaşıyorum

-Kendimi ifade edemiyorum

-Ellerimi çok yıkıyorum

-Uçağa binmekten korkuyorum

-Fobilerim var

-Sınav kaygım var vs…

Bunun gibi binlerce sorun sıralayabiliriz. Bunun gibi sorunlar yaşamak benim hayatımı çok zorlaştırıyor diyenler başvurmalılar. Hayatımız tıkandığında ve devam edemediğimizi düşündüğümüzde başvurmalıyız.

İnsanlar yardım almak için psikoloğa gitmekten çekiniyorlar. Başkaları görürse ne der, duyarsa ne söyler gibi düşüncelerle insanlar kendileri için bir şey yapmaktan çekiniyorlar. O zaman size şunu soruyorum; kim sizden daha önemli olabilir ?

Aslında olayın özü şu siz var olduğunuz sürece başkaları var çünkü insanlara ve olaylara anlam yükleyen kişinin kendisidir. Siz mutluysanız etrafındakiler mutludur, siz mutlu değilseniz etrafınız da mutsuzdur.

Etrafı mutlu etmeye çalışırken kendinizi unutursanız, bir süre sonra bir bakmışsınız ki kendinizi yok saymaya başlamışsınız. İşte tam bu noktada yardıma ihtiyacınız vardır. Birilerinin sizin değerli olduğunuzu ve var olduğunuzu hatırlatması için.

Eşinizden şikâyetçiniz sizi anlamadığını düşünüyorsunuz ve her seferinde onun değişmesini istiyorsunuz. Fakat değişmediğini düşünüyorsunuz. Neden diye hiç düşündünüz mü? Cevabını asılda çok basit. Söyleyeyim SİZ DEĞİŞMEDİĞİNİZ SÜRECE O DEĞİŞMEYECEKTİR.

Ve hayatta kendinize değer verdiğiniz ve önemsediğiniz sürece siz önemli olacaksınız.

Çocuğunuzunuz için doğru olanı yapmaya çalışıyorsunuz ve bir türlü olmuyor. Sizden bir şeyleri hep bekliyor, sorumluluk almıyor. Ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz tüm yolları denediğinizi düşünüyorsunuz. Psikolog size neden olmadığını denediğiniz şeylerin neden işe yaramadığını gösterip çözüm yolu bulmanızı sağlayacaktır.

Yanlış bilinen çok önemli olan bir şey de psikolog size ne yapmanız gerektiğini söylemez. Siz onunla bir yolculuğa çıkarsınız. Bu yolculukta geçmişte tıkanmışlıklarınızı şimdi üzerindeki etkisini kaldırırsınız. Böylece sizi şimdiye taşımış olur. Gelecekle ilgili endişelerinizi “yani tehdit olarak düşündüklerinizi, evhamınızı” nereden kaynakladığını bulup çözümledikten sonra şimdide dengede olmanızı sağlar.


Adana Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!