Fraksiyonel lazer tedavisi hakkında
Fraksiyonel lazer tedavisi hakkında

Fraksiyonel lazer her türlü iz (sivilce, yara, çatlak izi gibi) tedavisinde ve cilt gençleştirmede kullanılan cerrahi gerektirmeyen yeni bir lazer teknolojisidir.

Daha önceleri geleneksel lazerlerle cildin üst tabakası tamamıyla soyularak, cildin alt tabakasının kendisini yenilemesi amaçlanıyordu. Bu yöntemde iyileşme sürecinin uzun olması, ciltte uzun süreli kırmızılık, leke gelişimi ve enfeksiyon riski gibi yan etkiler mevcuttu. Son yıllarda yeni bir teknolojiyle fraksiyonel lazerler geliştirildi. Böylelikle hem iyileşme süresi kısaldı, hem de yan etki riski minimuma indi.

Fraksiyonel teknolojisinde lazer ışınları 120-300 mikron çapında ince lazer ışınları şeklinde atış yapar. Böylece derinin alt tabakalarına kadar uzanan silindir şeklinde termal hasar kolonları oluşturulur. Bu hasarlanan kolonların çevresindeki deri sağlam kalır. Sağlam dokudan iyileşme süreci başlatılır. Yeni kollajen üretimi uyarılır. Fraksiyonel lazer tedavisi yüz dışında boyun, göğüs, eller, kollar ve bacaklar ile tüm vücut derisinde uygulanabilen bir yöntemdir.

Fraksiyonel lazerin kullanım alanları nelerdir?

Ciltte yenilenme ve gençleştirme,

İnce kırışıklıkların giderilmesi,

Cilt tonundaki farklılıkların giderilmesi,

Geniş gözeneklerin sıkılaştırılması

Yaşlanmaya bağlı lekelenmelerin azaltılması,

Sivilce izlerinin hafifletilmesi,

Ameliyat ve diğer yara izlerinin azaltılması,

Cilt çatlaklarının azaltılması,

Fraksiyonel lazer nasıl uygulanmaktadır? Ağrılı bir yöntem midir?

Uygulama sırasında yanma, iğnelenme veya ağrı hissedilebilir. Uygulama yapılacak alana ve kişinin toleransına göre ağrı şiddeti değişmektedir. Çoğunlukla uygulama öncesi cilt yüzeysel anestezik kremlerle kapatılarak uyuşturulur. Uygulama sırasında ki ağrı ve yanma azaltılır.

Yan etkileri var mıdır?

Oldukça güvenli bir yöntemdir. Koyu tenler de dahil olmak üzere tüm deri tiplerinde uygulama yapılabilmektedir. Uygulamanın hemen sonrasında ciltte güneş yanığına benzer bir kırmızılık, şişlik ve nadir olarak noktasal kanamalar olabilmektedir. Kızarıklık, kabuklanma ve soyulma gibi etkiler yüzde 3-6 günde, yüz dışındaki diğer deri bölgelerindeyse 7-12 günde gerilemektedir. Yaklaşık bir iki hafta içinde cildin üst tabakası normal görünümüne kavuşur. Ancak cildin alt tabakalarında yenilenme devam etmektedir.

Fraksiyonel lazerde seanslardan sonra ve seans aralarında mutlak şekilde güneşten korunmak gereklidir. Bu amaçla yüksek koruma faktörlü güneşten koruyucu kremlerin günde birkaç kez tekrarlanmaları gerekmektedir. Solaryumdan da mutlak şekilde kaçınılması önerilmektedir.

Hangi sıklıkta uygulama önerilmektedir?

Uygulama yapılacak nedene ve bölgeye göre önerilen seans sayısı 3-6, seans aralıkları 4-6 haftadır.

Başka bir uygulama ile beraber kullanılabilir mi?

Evet, özellikle PRP uygulamasıyla beraber kullanılması etkinliğini ve başarısını artırmaktadır. Ayrıca cildi yenilemek amaçlı diğer medikal estetik girişimlerle de kombine edilebilir.


İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!