Merhabalar. Bugün sizlere diyabet, insülin direnci, hipotiroidi, hipertansiyon gibi metabolik hastalıklarda beslenmeden biraz bahsedeceğim.

Poliklinik hayatımda gözlemlediğim kadarıyla bu tarz rahatsızlıklarda tedavi sürecinde beslenmenin önemi dikkate alınmamaktadır ancak hiçbir zaman unutulmaması gerekiyor ki metabolik rahatsızlıklarda hastalığın kontrol altına alınması ve hatta iyileşmesini sağlayan en temel tedavi yöntemi beslenmedir.

Uygun bir diyet tedavisi ile birlikte yükselen kan şekerini ve insülin direncini düşürebilir, hipotirodiye bağlı yavaşlayan metabolizmayı hızlandırabilir ve tansiyonu kontrol altına alabiliriz.Bu hastalıklara genetik yatkınlığı olan bireyler yine düzenli beslenme sayesinde hastalığın oluşma riskini azaltabilmektedirler.

Yani aslında iyileşebilmek ve daha iyi yaşam standartlarına sahip olabilmek adına ilaçlara gösterdiğimiz öz eni beslenmeye de göstermemiz gerekmektedir.

Sağlıklı bir yaşam ve sizin için uygun bir beslenme listesi oluşturulması adına diyetisyeninize başvurmayı mutlaka ihmal etmeyin.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!