Meşhur detoks ne anlama geliyor

Meşhur detoks ne anlama geliyor

Detoksifikasyon kelimesinin kısaltılmış halidir.?Vücudu toksinlerden temizlemek anlamına gelir.Karaciğer ve böbreklerde doğal yolla yapılan bir temizlik de diyebiliriz.?

Neler Toksindir

İlaçlar,çay,kahve,alkol,sigara,uyuşturucu maddeler,ağır metaller trans yağlar,işlenmiş paketli gıdalar toksin etkisi gösterir.

Detoks ile kilo vermek mümkün mü?

Uzun vadede sürdürülmesi imkansıza  yakın ve tehlikelidir kısa vadede kilo kaybına yardımcıdır fakat sıvı ve kas kaybına sebep olabilir.Yüksek kalori açığı vücudu strese sokup metabolizmayı yavaşlatabilir.

Sosyal Medya Etkisi

Kabak,patates,muz detoxları gibi saçma diyetler uzun vadede sıvı ve elektrolit kaybına sebep olur.Yetersiz ve dengesiz bir beslenme örneğidir.Sadece sıvılara dayalı bir detox diyetleri bağırsak yüzeyine zarar verir.Hormonlu şekilde mevsiminde önce yetişen meyve ve sebzelerle yapılan sular detoksa yardımcı olmaz.Operasyona girmeden keyfi lavman yaptırmak vücudunuzu savunmasız bırakır ve enfeksiyona açık hale gelirsiniz.

Risklerden Haberiniz Var mı

Gastrointestinal sıkıntılar,baş ağrısı,ani kas kasılmaları, yorgunluk, asabiyet, kramplar oluşabilir.Sağlıklı bireyler için bile uzun vadede tehlikeli olan detoks diyetleri hamile, veya emziren kadınlarda,kronik hastalığı olan bireylerde,düzenli ilaç kullananlarda,çocuk ve ergenlerde kesinlikle uygulanmamalıdır.

Gerçek Detoks Nasıl Yapılır

Sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır.

Mümkün olduğu kadar az stres yapın.

Mevsim meyveleri ve sebzeleri günlük 4-6 porsiyon tüketilmelidir.

Su tüketimi arttırılmalı 12 bardağın üstünde olmalıdır.

Ilımlı miktarda kalori açığı yaratın ve düzenli fiziksel aktivite yapın.

Sağlıklı pişirme teknikleri kullanılarak haftada 3 porsiyon kurubaklagil tüketilmelidir.

Haftada 2-3 porsiyon balık tüketilmelidir.

Kırmızı et hafta 1 porsiyon veya 2 haftada 1 porsiyon olarak tüketilmelidir.

Günde 8 saat uyku sürenizi tamamlayın ve erken kalkın. 

 

Bu makale 24 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Canberk Yaşar

Dyt. Canberk Yaşar, 1997 yılında Antalya da doğmuştur ve bir diyetisyen çocuğudur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünü akreditasyon alarak 2019 yılında Diyetisyen unvanı almıştır.  Klinik Stajlarını Kepez Sağlık Merkezi, Başkent Hastaneleri Kadın doğum , pediatri, endokrin kliniklerinde,Yenikent diyaliz merkezi,Ayaş rehabilitasyon merkezi’nde tamamlayıp Türk Havacılık Ve Uzay Sanayii’sinde (TUSAŞ) toplu beslenme stajını bitirmiştir. Yaşam koçluğu, Obezite tedavisinde multidisipliner yaklaşım, Hastalıklarda güncel nütrisyon yaklaşımları,integretif beslenme,beslenme ve vücut ilişkisi, psikosomatik hastalıklar ve beslenme, bariatrik cerahi sonrası beslenme, gıda güvenliği kursları ve kongreleri  gibi birçok mesleki gelişim ve eğitimi başarıyla tamamlamış, mes ...

Etiketler
Detoks
Dyt. Canberk Yaşar
Dyt. Canberk Yaşar
Antalya - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube