Çocuklarımız nasıl beslenmeli ?

Çocuklarımız nasıl beslenmeli ?

Okullar açılıyor yaz tatilinde geç saatlere kadar uyuyan çocuklar okul zamanı vakit bulamadıkları bilgisayar başında da bol bol vakit geçiyorlar.Fiziksel aktivitelerin yerini  dijital platformlara bırakmasıyla obezite çocukluk çağında fazlasıyla arttı.
Bu yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmayan çocukların yetişkinlik bireyler olduklarında obez olma riskleri 2 kat fazladır.Obez çocuklarımızın metabolik sendroma sahip olma riski artar.Bunu takip eden İnsülin Direncinin ilerlemesiyle Tip 2 Diyabet ve hipertansiyon gibi ciddi hastalıkların tehdidi altındandır.Ayrıca psikolojik olarak öz güven eksikliği,kontrolsüz öfke artışı,dikkat dağınıklığı gibi geleceklerini etkileyecek problemlerle karşı karşıya kalabilirler.

Peki Ne Yapmalıyız ?

Sevecekleri bir hobi ile fiziksel aktivitelerini arttırmalıyız.
Hamburger,pizza gibi fastfood yiyecekleri evde sağlıklı şekilde hazırlamalı ve haftanın belirli günlerinde ödül olarak tüketilmeli.
Sebze sevmeyen çocuklara karnabahar brokoli vs gibi sebzelere kıyma ekleyerek köfte formunda yemeye özendirilmeli.
Haftada 2 gün evde balık tüketilmeli.
Kızartma yerine fırında,ızgarada,haşlama buğulama ve közleme teknikleri kullanılmalı.
Paketli ürünlerin zararlı sık sık anlatılmalı.
Tatlı olarak ağır şerbetli olanlar yerine sütlü tatlı türleri belirli günlerde tüketilmeli.
Kalori kısıtlı diyetler denemek yerine büyüme ve gelişme için yeterli enerji protein verilmelidir.
Çocuğun en kötü ihtimalle boyunun uzaması ve kilonun sabit kalması sağlanarak persentil değerleri ideal aralıkta kalmalıdır.
Çocuklarınız için en ideal beslenme sistemini belirlemek için çocuk doktoru ve diyetisyenle iş birliği halinde bulunun.
(Bu iş birliğine büyük anne ve büyük babaları da dahil etmeyi unutmayalım)
Kendi kendinize çoğunuza zayıf veya şişman tanısı koymayın.

Bu makale 10 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Canberk Yaşar

Dyt. Canberk Yaşar, 1997 yılında Antalya da doğmuştur ve bir diyetisyen çocuğudur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünü akreditasyon alarak 2019 yılında Diyetisyen unvanı almıştır.  Klinik Stajlarını Kepez Sağlık Merkezi, Başkent Hastaneleri Kadın doğum , pediatri, endokrin kliniklerinde,Yenikent diyaliz merkezi,Ayaş rehabilitasyon merkezi’nde tamamlayıp Türk Havacılık Ve Uzay Sanayii’sinde (TUSAŞ) toplu beslenme stajını bitirmiştir. Yaşam koçluğu, Obezite tedavisinde multidisipliner yaklaşım, Hastalıklarda güncel nütrisyon yaklaşımları,integretif beslenme,beslenme ve vücut ilişkisi, psikosomatik hastalıklar ve beslenme, bariatrik cerahi sonrası beslenme, gıda güvenliği kursları ve kongreleri  gibi birçok mesleki gelişim ve eğitimi başarıyla tamamlamış, mes ...

Etiketler
Çocuk
Dyt. Canberk Yaşar
Dyt. Canberk Yaşar
Antalya - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube