Koruyucu diş hekimliği tedavisi

Koruyucu diş hekimliği tedavisi

Kelime anlamından da anlaşılacağı gibi hastalanmadan korumak ya da küçük tedaviler ile büyük hastalıkların engellenmesini amaçlamaktadır. Koruyucu hekimlik gerek çocuklarda, erişkin gerekse ileriki yaşlarda düzenli kontrollerde hasar ve hastalıklar erken teşhis edilir.

Düzenli kontrollerde çocuklarda büyüme diş, çene ve yüz gelişimleri (Pedodonti-Ortodonti) kontrol altına alınarak önce diş çürükleri tam başlangıçta bulgulanır ve küçük müdahaleler ile tedavi edilir. Çürük önleyici flöre uygulamaları çürük koruyucular pedodontisler tarafından uygulanarak çürüklerin önüne geçilene bilir.
Aşırı çürükten kaybedilen dişlerin yerine zaman kaybedilmeksizin yer tutucular uygulanır. Çocukların kontrollerinden gerektiğinde erken Ortodontik tedavilere zaman kaybetmeden başlanılabilir.

Erişkin ve ileri yaşlarda düzenli kontroller  diş, diş eti ve çene kemikleri, köprüler, dolgular muayene sırasında ya da hastanın şikayetleri doğru değerlendirilerek en önemlisi ise Radyolojik kontroller koruyucu hekimlik anlamında çok önemlidir. Bu düzenli kontroller diş çürüklerini büyümeden diş etlerinin varsa hastalıklarının ilerlemeden köprüleri aşırı yıpranmadan ağız hastalıklarını da oluşturmadan önlenebilir.
Koruyucu hekimlik tüm sistemik hastalıklarımızda daimi kullandığımız tüm ilaçlarında oluşturacağı ağız bulgularının saplanılmasında periyodik kontroller çok önemlidir.

Koruyucu hekimliğin genel kuralları:

1.Düzenli kontroller
2.Doğru ağız ve diş sağlığı eğitimi ve devamlılığının sağlanması
3.Düzenli hasta takibi
4.Röntgen testleri
5.Gerektiğinde kan, idrar tahlilleri ve MR, CT kontrolü
6.Sık olmamakla beraber genel vücudun herhangi bir bölgesindeki kanser ve sistemik hastalıklarının ilk belirtileri ağız boşluğunda saptanabilir

Dr. Dt. Mehmet Ali Özer

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Dt. Mehmet Ali Özer

Dr. Dt. Mehmet Ali ÖZER, Antalya - Alanya'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde başladığı lisans eğitimini 1981 yılında tamamlayarak Diş Hekimi unvanı almıştır. 1986 yılında ise Ortodonti alanındaki doktorasını tamamlayarak Uzmanı Diş Hekimi olmuştur. Askerlik  vazifesini Ankara Etimesgut Hava Hastanesi’nde yerine getirmiş olan Dr. Dt. Mehmet Ali ÖZER, 1987 yılında üniversitedeki görevinden ayrılarak, çalışmalarını özel sektörde sürdürme kararı almıştır. 1988 yılında da kendi polikliniğini kurmuş ve mesleki çalışmalarına burada başlamıştır. 2000 yılında Türkiye’nin ilk özel diş hastanesini kurmuş olan Dr. Dt. Mehmet Ali ÖZER, 7 yıl boyunca diş hastanesinin yönetim kurulu başkanlığını yapmış, 2007 yılında da diş hastanesini devrederek çalışmalarına Alanya'daki özel klini ...

Etiketler
Koruyucu diş hekimliği
Dr. Dt. Mehmet Ali Özer
Dr. Dt. Mehmet Ali Özer
Antalya - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube