Genel anesteziyle implant tedavisi yapılabilir mi?
Genel anesteziyle implant tedavisi yapılabilir mi?

Son zamanlarda diş hekimi fobisi olduğu için tedavi sürecini erteleyen hastaların en çok sorduğu sorulardan biri de ‘’Tek seansta implantlarım yapılama mı?’’ dır. Bu hastaların sıklıkla kurduğu cümleler ise ‘’Diş hekimi korkusu yüzünden dişlerimi yaptıramıyorum.’’ ‘’Ağrım olmayacağını biliyorum ama korkudan koltuğa oturamıyorum.’’

Dental implant tedavisi lokal anestezi altında diş hekimi muayenehanesinde yapılabildiği gibi genel anestezi altında hastane ortamında da yapılabilmektedir.

Hastanın kendi diş hekimi tarafından anlaşmalı bir hastane ortamında anestezi uzmanı kontrolünde genel anesteziyle bu hastaların tedavileri yapılabilmektedir.

Genel anesteziyle implant tedavisi nasıl gerçekleşmektedir?

Operasyon sırasında hasta genel anestezi etkisiyle herhangi bir ağrı hissetmez.Genel anestezi uzmanı tarafından anestezi hastaya solunum yolu ya da damar yoluyla verilmektedir.Ve ameliyat ortamında hastanın diş hekimi tarafından implantlar kemiğe yerleştirilir.Hasta anestezi etkisiyle baskı,ağrı ve ses gibi faktörlerden uzaklaşmış olur.Anestezi etkisi geçtiğinde hasta kendine gelmiş ve operasyonla ilgili hiçbir şey hatırlamıyordur.Operasyon sonrasında diş hekiminin reçete ettiği ağrı kesicileri alarak daha rahat ağrısız bir süreç geçirebilmektedir.

Ayrıca tüm dişle ilgili işlemleri tek seferde yapma imkanı vardır.Genel anesteziyle implant tedavisi yapılırken ağız içerisindeki mevcut dişlerin tedavilerininde aynı seansta yapılabilme imkanı olabilmektedir.

Her hasta için genel anestezi tercih edilebilmekte midir?

Bu hekiminizin yapacağı muayene ve tetkikler sonucunda karar verebileceği bir tedavidir.

Diş hekimliğinde genel anestezi hangi durumlarda tercih sebebi olabilmektedir?

Diş hekimi fobisi konuşularak yenilemeyecek hastalarda

Hekimin çalışmasına izin vermeyecek zihinsel engeli olan hastalarda

Bir çok tedavinin yapılması gereken çocuk ve yetişkin hastalarda tek seferde tedavilerin bitirilebilmesi adına

Lokal anestezi ile yapılması daha zor olan ciddi kırıklar ve kistlerin varlığında

Çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle doktorun genel anesteziyle yapılmasını daha uygun gördüğü durumlarda tercih edilmektedir.


Bursa Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!