Çocuk Diş Hekimliğinde Ortodonti'nin Yeri

Temel amacı diş bozukluklarını tedavi etmek olan ‘ortodonti’ aslında soyut olarak ikiye ayrılıyor.Özellikle çocukluk yıllarında,düzenli kontroller ile olası diş bozukluklarını tespit etmek;bozukluğu önleyecek bir tedavi planı oluşturmak ve uygulamak ortodonti’nin birinci kısmını oluşturuyor.Böylece doğru uygulamalarla ileri ki yaşlarda ortaya çıkabilecek sorunlarının yamuk diş ve çarpık dişlerin (çapraşık) önüne geçmiş olunuyor.
Ortodonti tedavisi için ilk kontrol 7-8 yaş aralığında başlıyor.Erken kontrol ve gerekiyorsa tedavi,çocuğun sağlıklı bir çene gelişimine sahip olmasını,daimi dişlerinin düzgün sıralanmasını,dudak ve dil fonksiyonlarının düzenlenmesini ve kötü alışkanlıkların düzeltilmesini sağlıyor.Böylece kişi ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı bir gelişim süreci yaşıyor.

Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı

Ömür boyu sağlıklı bir ağıza sahip olmanın sırrı çocuklukta gizlidir. Çocukluk döneminde uygulanan doğru tedavi ve düzenli kontroller, kişinin tüm hayatını etkiler.Bu uygulamalar ileri yaşlarda oluşacak uzun ve pahalı Ortodontik tedavilerden aileleri ve çocuklarımızı korumaktadır.
Bu dönemde gerçekleştirilen uygulamalar işlevsel ve estetik açıdan kişinin bir ömür boyu kusursuz bir gülümsemeye sahip olmasını sağlar.

Dr. Dt. Mehmet Ali ÖZER


Antalya Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!