Kolon kanseri!!

Kolon kanseri!!

Kolon Kanseri Nedir ?

Halk arasında kalınbarsak kanseri olarak bilinir. Kalın barsakta gelişen poliplerin neden olduğu bir kanser türüdür.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir ?


Kolon kanserinin bir çok belirtisi olabilir fakat erken aşamalarda kolon kanserine yakalanan insanlar genellikle hiç bir belirti görmez.Kolon kanseri belirtileri yerel ve sistemik olarak iki başlık altında incelenebilir.

Yerel Kolon Kanseri  Belirtileri

Barsak alışkanlıkları değişiklikleri (daha az ya da daha sık tuvalete çıkmak gibi)

Kansızlık / Karında şişlik – kitle

Kabızlık Problemi

İshal

Aralıklarla kabızlık ve ishal

Dışkıda  parlak kırmızı, koyu kırmızı kan ya da dışkının siyah ve ya katran renginde olması

Karın bölgesinde rahatsızlık, şişkinlik ve gaz sebepli ağrılar

Sistemik Kolon Kanseri Belirtileri

Sebebi bilinmeyen kilo kayıpları

İştah kesilmesi

Açıklanamayan aşırı yorgunluk

Kusma ve bulantı

Anemi

Sarılık

İki hafta ya da daha fazla süre yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız eğer gerekli testlerin yapılması için doktorunuza görünmeniz sizin açınızdan daha faydalı olacaktır
Kolon kanserini teşhis etmek için aşağıda belirtilen testlere ihtiyaç duyulur.

Dijital Rektal Muayene: Bu test esnasında doktor eldiven giyilmiş ve yağlanmış parmağı ile makatta herhangi bir yumru olup olmadığını araştırır. Buna tuşe rektal de denir.

Gaita’da Gizli Kan Testi: Sadece mikroskopla görülebilen kan için dışkı örneği alınması  ve  bu dışkının mikroskop ile incelenmesidir.

Baryum Testi: Baryum-sülfat çözeltisi rektum içine konulduktan sonra alt gastrointestinal röntgeni çekilir. Bu çözelti kolon içerisindeyken daha iyi görüntüleme fırsatı sağlanır.

Sigmoidoskopi: Kalınbarsağın son kısmının yani rektumun incelenmesine yarayan bir prosedürdür.Sigmoidoskop ile rektumun görüntüsü elde edilir ve bu hastalığın teşhisi için son derece önemlidir.

Kolonoskopi: Kalın bağırsağın  (kolon) bükülebilir, esnek bir cihaz ile görüntülenmesidir.  Kolonoskopi ile bağırsak içindeki problemler ve anormallikler hakkında bilgi sahibi oluruz. ( Tümör, polip, divertikül, kolit)

Biyopsi: Kolondan alınan doku örneğinin patolog tarafından mikroskop ile incelenmesidir.

Sanal Kolonoskopi: Bilgisayarlı tomografi olarak da adlandırılan bir prosedürdür. Kolon iç yüzeyi ayrıntılı bir biçimde görüntülenir ve herhangi bir olağandışı görüntü farkedilebilir. Bu teste aynı zamanda kolonografi ve ya CT kolonografi denilir.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Hakan Yanar

Prof. Dr. Hakan Yanar, 1971’ Denizli’ de doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamlamıştır. 1988’de üniversite sınavına girmiş ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazanmıştır. Cerrahi stajyerliğini University of Colorado Health Science Center, Denver Colorado’ da tamamlamıştır. 1995 -1996 yılları arasında Isparta’da mecburi hizmetini yapmıştır. Askerlik hizmetini ise 2000 yılında Tunceli’ de yerine getirmiştir. 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisas eğitimine başlamış ve 2001 yılında ihtisasını “Kolon anastomozlarında skar dokusu oluşumu ve latirojen ilaçların etkisi” isimli tezi ile tamamlayarak Genel Cerrahi Uzmanı unvanını almıştır. 2006 – 2007 yılları arasında tam 1 sene University of Southern California Medical Center, Department of General Surgery, Los Angeles, ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
Etiketler
Kalınbarsak kanseri
Prof. Dr. Hakan Yanar
Prof. Dr. Hakan Yanar
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube