Burada görme derinliğini iki gözde görmede artışı ifade etmek için kullanmaktayız.3 boyutlu görmeyi anlatmamaktayız. Görme eşelinde 10/10 gözüyorsunuz, bu size yetmez. Bazıları sizden 2 sıra daha fazla görüyor. Bazıları çok daha net görüyor.

Görmeye derinlik nasıl kazandırırsınız?


Gözlüğünüz varsa: Gözlük reçetesi vermek ustalık ister, başlı başına bir sanattır. Gözlükçülük de ayrı bir sanatkârlıktır. Göz fonksiyonlarını yüklerseniz göz giderek fonksiyonlarının çalışırlığını kaybeder. Gözlük göstermemeli, siz görmelisiniz.
Gözlüğe bağımlılık: Gözlük göz fonksiyonlarını üstlenince bağımlılık başlar. Gözlüksüz duramazsınız, çünkü görmeniz düşmüştür.
Görme kalitesini artırmak: Kırma kusuru varsa en düşük numara ile en net görme sağlanmalıdır. Bu göz fonksiyonlarının işlerliği ile sağlanır. Odaklama, uyum, konverjans, diverjans, algılama, fiksasyon, (Tespit) izlemeyi iyileştirme ile sağlanır.
Görme ve algılama: Görmenizi algılama egzersizleri ile güçlendirin. Görsel algılama, beynin gözlerin gördüklerini anlaması demektir. Görülen şeyi yorumlama, analiz etme, anlamlandırma yeteneğidir. 10/10 görebilirsiniz ama algılama sorunlarınız olabilir. Çok sayıda özelliği vardır.
Binoküler görme (İki gözle tek görme) yi sağlayınız. Birçok insan bir gözü daha fazla kullandığından habersizidir. İki gözle tek görme mükemmel görmeyi ve görme alanı genişliğini sağlar. Gözlerden biri dominanttır, yani görmede daha baskındır. Bu nedenle daha net görür. İki gözü de dominant hale getirerek görmeyi artırmalısınız.

Füzyonu güçlendirin. Füzyon sağ ve sol gözden gelen görüntülerin beyinde birleştirilmesidir. Sayısal değerleri vardır. Füzyonun azalması net görmeyi de azaltır,azalmanın sınırına ulaşılınca ara sıra gözde kaymalar ortaya çıkar ve giderek devamlı kaymaya dönüşür.
3 boyutlu görmeyi mükemmel görmenin gereğidir. 3 boyutlu görmenin bozulduğu durumlar için önlemler almalısınız. Gözleri tek tek kullanmak, göz tembelliği, ufak şaşılıklar, iki göz arasındaki numara farkının fazlalığı önemli nedenlerdedir. Hasta 3 boyutlu görmeyi bilmediğinden herkes öyle gördüğünü zanneder. İki gözü de kullanın. Tek gözün kullanılması yorulma, baş ağrısı, net görmeme nedenidir. Tek gözün daha fazla kullanılma nedenlerini ortadan kaldırın. Gözlerin tercihli kullanımı ile iki gözün de mükemmel görmesini sağlayın.

Uyum gücünüzü normal düzeyde tutun. Uyum kameranın her mesafeyi netleştirmek için yaptığı zumun gözdeki karşılığıdır. Uyum ne güçlü ne de gevşek olmalıdır. Az gören veya tembel göz tarafında uyum gücü zayıflamış, uyum gevşemiştir. Yapılan göz tembelliği egzersizleri uyumun normal düzeye gelmesini sağlayacaktır.

Gözbebeği genişliği: Gözbebeği dar olursa daha net görürüz, ama görme alanı daha kısıtlı olur. Gözbebeği daraldıkça %3 lik merkezi görmeyi kullanmaktayız. Diffüz (yaygın) görmeden kurtulmaktayız. Merkezi görme, görme keskinliği olan hücrelerin bulunduğu alanla görmedir. Pinholl gözlükteki1.2 lik deliklerden görmenin temel düşüncesi de budur Merkezi görmenin geliştirilmesi ve korunması: Merkezi görme mükemmel görmenin gereğidir. Merkezi görme ve diffüz (Yaygın) görme yerine göre ve iş birliği içinde kullanılmalıdır. Görme alanının genişlemesi: Tek göz 70 derecelik bir alanı görürken iki gözle tek görme durumunda 120-180 derecelik geniş bir alana kavuşursunuz. Göz tembelliği tedavisinin önemi buradadır. Tembel gözde 1-2 sıra bile artış kişide hastanın fark edeceği bir rahatlama sağlayacaktır.

Dopamin ve gözü besleyici destekler önemli: Dopamin, Sinir hücreleri arasında iletişimi sağlar. Dopamin miyopta ilerlemeyi önler, sinirler arasında iletişimi sağlar. Doğal ışık yetersizliği, fazla şeker, kolesterol ve yağ dopamin üretimini azaltır.

Beslenme: Göz dokularının sağlıklı gelişimi önemlidir. Tarz oluşturun, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edininiz.
Göze destek ürünleri: Lutein, zeaksantin, yaban mersini, alfa lipoik asit, üzüm çekirdeği özü, çam kabuğu, Yeşiller, çim suyu, yosun, çilek, enzimler, probiyotikler ve yüksek ORAC değerli sebze, meyveler… Omega 3 yağ asitleri (Balık yağı ) sağlıklı bir görme için gereklidir. Retinoik asit (A vitamini) gözün ön ark çapının uzamasını önler. Retinoik asit, büyüme, üreme, görme ve epitel dokunun devamlılığı açısından faydalı olan bir bileşendir. Havuç ve maydanoz göz için A vitamini deposudur. Gözyaşını önemseyin: Gözyaşı dengesinin bozulması görmeyi de bozar. Kornea miyop ilerlemesinde ve astigmat oluşmasında önemlidir. Bozuk gözyaşı düzeni görmeyi etkiler, korneanın netliğini bozar. Gözü gerer.
Görmenin kontrastı: Kontrast duyarlılık, çizgiler arası zıtlığın belirgin olması net görmenin temelini oluşturur. Elinize televizyon kumandasının alın ve görüntünün kontrastını giderek azaltın. Durumun kötülüğünü anladınız. normal görenlerde de kontrast duyarlılık azalır. Her iki göz 10/10 görür ama netlik azlığı vardır. Kontrast duyarlılık derecesi ölçülebilir ve azlığı durumunda tedaviye alınabilir.

Karanlığa Adaptasyon: Karanlık adaptasyon bozukluğu net görmeyi bozar.Gözde oluşan değişik rahatsızlıklar karanlık adaptasyonunu bozar. Böyle kişiler ışıklı ortamdan loş bir alana girince duraklarlar. Biz burada konuları başlıklar halinde anlatmaktayız. İlgili bölümleri daha geniş olarak okumalı ve uygulamaya sokmalısınız.

Ne yapmalıyım? Bu konuda deneyimli göz doktorundan ve görme eğitmeninden destek almalısınız. Bunların her biri başlı başına bir uygulama alanıdır. . Görmeye derinlik kazandırmak için egzersizler “Görme geliştirme /Vision Therapy” kitabında yer almaktadır.


İstanbul Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!