ÇOCUKLAR KONTAKT LENS KULLANABİLİR Mİ?

Gözlerinizi ve görüşünüzü en iyi halde tutabilmeniz için lenslerinizi takmak ve bakımlarını yapmak, sadece gözlük takmaktan daha fazlasını gerektirir. Peki, lens takmaya başlamak için en uygun yaş hangisidir?

ÇOCUKLAR LENS KULLANABİLİR Mİ?

Lens takmak için asgari yaş veya önerilen bir yaş yoktur, ancak lens takmanın gerekli olup olmadığını değerlendirmek gerekir. Bu kararda yaştan ziyade çocuğunuzun özellikleri ve genel değerlendirme rol oynar. Lens takmak sorumluluk ve bakım gerektirir. Bazen aksilikler çıksa da (her yıl kullanıcıların %5’ini etkiler), bunların çoğu lensler düzgün takılmadığından veya düzgün bakımları yapılmadığından meydana gelir.

Çocuğunuz bu sorumluluğu kaldırabilir mi? Talimatları kolay öğrenebilir mi? Görevlerini hatırlatılmaya gerek duymadan yerine getirir mi? Ödevini yapmayı unutur mu? Çocuğunuzun lensleri düzgünce takıp çıkarmayı öğrenip öğrenemeyeceğini, yorgun olduğunda dahi lensleri temiz tutup düzgün bir lens takma programına bağlı kalıp kalamayacağını düşünün. Çocuğunuzun kontakt lenslere ihtiyacı var mı? Göz doktoru lens mi öneriyor? Çocuğunuz daha rahat spor yapabilmek için mi lens takmak istiyor? Eğer durum sadece kozmetikse çocuğunuzla bu isteğinin herhangi bir sorundan veya baskıdan ileri gelip gelmediğini konuşun.

LENSLERİ NE ZAMAN TAKMALI ?

Pek çok insan için lensler, kozmetik olduğu kadar pratik de bir karardır. Eğer çocuk veya genç, numaralı lenslere ihtiyaç duyduğu için değil de,sadece iyi görünmek ve estetik amaçlı istiyor ise, ebeveynler önce GÖZ DOKTORUNA DANIŞMALI !. Lens 7-8 yaşlarından itibaren çocuklarda fiziksel olarak kullanılabiliyor ancak bu yaşlarda henüz sorumluluk duygusu tam olarak gelişmediğinden ve lensin gerektirdiği dikkatli bakımın atlanması ihtimalinden dolayı, bu yaşlarda lens kullanımını pek önermiyoruz. 12-15 yaş aralığına gelen çocuklar bu konuda çok daha sorumluluk almayı bilecekleri için doktora danışıldıktan sonra çocuğunuz lens kullanabilir ve gerekli temizliği muhafaza ederek sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürebilir. Numaralı lensler çoğunlukla hayatımızı kolaylaştırır.

Dikkatli bakım gerektirmekle birlikte: Daha geniş bir görüş mesafesi verirler . Sporda başarıyı arttırırlar . Doğru verildiklerinde daha iyi bir görüş tecrübesi yaşatırlar. Unutmayın, sağlıklı gözler iyi görüş demektir..Lens takmayı düşündüğünüzde veya görüşünüzle ilgili herhangi bir konuda önce, mutlaka göz doktorunuzla görüşün ve doktorunuzun önerilerine kulak verin. Lens kullanmak çocuğunuzun pek çok alanda avantaja sahip olmasını sağlayacaktır elbette. Özellikle görsel olarak daha iyi olan lensler çocuğunuzun daha yüksek bir özgüvene sahip olmasını sağladığı gibi, gözlük camı ve çerçevesini taşımadığı için ağırlığa ve sürekli temizlemeye olan ihtiyaç da yok denecek kadar az olur. Eğer görsel olarak öğrenen ve uyarılan bir çocuğunuz varsa lensin sağladığı daha temiz görüntü pek çok alanda daha başarılı olmasına da sebep olabilir. Ayrıca spor, dans gibi hareketli uğraşlara sahip olan çocuklar kendilerine uygun lensleri kullandıkları sürece herhangi bir lens düşmesi gibi sorun yaşamazlar ve gözlükteki kırılma gibi riskleri egale etmiş olurlar. Elbette çocuğunuzun lens kullanımında dikkatedilmesi gerekenler de var. Özellikle çocukların hızlı büyümesi ve vücudun daha tam şeklini almış olmaması nedeniyle onun için en uygun olan lensler mutlaka uzman bir GÖZ DOKTORU tarafından belirlenmelidir. Sağlıklı mutlu günler dileğiyle. Op.Dr.Ahmet Umay Nicosia-Cyprus Kaynak : Coopervision.com.tr


Kıbrıs Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!