Özellikle 4 aylık ile 4 yaş arası çocuklarda sık görülen kusma, ağır ishal gibi belirtilerle kendini gösteren rota virüsü, çocuklarda ‘dans eden göz sendromu’na neden olabiliyor. Gözüm istem dışı, çok hızlı bir şekilde bir çok yöne hareket etmesi olarak tanımlanan sendrom, çoğunlukla rota virüsü hastalığı tedavi edildiğinde kendiliğinden düzelme gösteriyor.

Daha sık çocuklarda görülen rota virüsü, ebeveynlerin hasta bebeğin altını değiştirdikten sonra el yıkamamaları, enfekte su, yiyecek ve havadaki damlacıklarla bulaşmaktadır.

Rota virüsü bulantı, kusma, sulu ishal, ateş, aşırı su kaybı ve gözyaşının çıkmaması gibi sorunlara yol açar. Genellikle sıvı kaybının dengelenmesiyle hastalık düzelmeye başlar ancak nadir de olsa menenjit gibi ciddi tablolar görülebilir. Beyin dokusunun tutulması ile birlikte çocukta ‘dans eden gözler sendromu’ oluşabilir.

Görme sinirlerinde şişkinlik ve ödem görülebilir

‘Dans eden gözler sendromu’nda, gözlerde istemdışı çok hızlı bir şekilde hem yatay hem de dikey ve arka arkaya olan hızlı hareketler oluşur ve bunlar da kaotik bir görüntü yaratır. Bu hızda hareketlere ‘opsoklonus’ adı verilir. Diğer bir adlandırma da ‘manik bakışlar’dır (sakkadomania). Opsoklonus, ataklar halinde ya da aralıklı olarak görülebilir. Göz kapakları açık veya kapalı olabilir, uykuda bu hareketler durabilir. Herhangi bir göz uyarısında, kaotik görüntü artabilir. Hastalar baktıkları yerin sallandığını hissederler ama çift görme şikayeti olmaz. Bir diğer nadir rota virüsü komplikasyonu da görme sinirlerinde şişkinlik, ödem, şaşılık ve denge bozukluklarıdır.

‘Dans eden gözler sendromu başka sebeplere bağlı olarak da görülebilir. Bu durumda tedavide kortizon ve kemoterapi ilaçları gerekirken, rota virüsü hastalığına bağlı oluşan ‘dans eden gözler sendromu’nda ise kendiliğinden düzelme izlenebilmektedir.

Op. Dr. Tülay KILIÇ


İstanbul Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!